Šepanje psa, obraba sklepov
Objavljeno: 09.05.2011
Ste kar naenkrat opazili, da ob premikanju vašega psa poka in škripa?
Ali to pomeni, da je vaš štirinožni prijatelj že v letih ali pa je podedoval ''slabe'' gene?
Svojemu pobalinu lahko pomagate, da bo ostal mladosten, poskočen in brez bolečin.
Sklepi psa se lahko hitro poškodujejo, saj so dnevno izpostavljeni velikim obremenitvam. Sklep sestavljajo sklepni hrustanec, ki pokriva kost, sklepna ovojnica, ki obkroža področje sklepa, vezi in tetive ter sklepna tekočina. Taka struktura sklepa zagotavlja stabilnost, mobilnost, ščiti kosti, absorbira obremenitve in blaži tresljaje ob gibanju ter preprečuje poškodbe kljub stalni uporabi.
Tekom življenja se pri večini psov pojavijo spremembe sklepnega hrustanca. Te nastanejo zaradi starosti, travme, genetske predispozicije (določene pasme, vnetja, infekcije,…
Znaki, ki kažejo prisotnost okvar so togost, oteženo gibanje, šepanje, bolečina, otekli, topli sklepi, pokanje.
Kako pomagati? Najprej poskrbite za ustrezno težo vašega ljubljenca, saj so pri pretežkih psih, sklepi še dodatno obremenjeni. Psi, ki so pretežki, se navadno tudi neradi gibljejo in s tem še pripomorejo k debelosti. Ponudite psu kvalitetno, uravnoteženo dietno prehrano, predvsem pa ne popuščajte pred ljubkimi, žalostnimi pogledi in prošnjami za priboljške! Nato poskrbite, da se bo kuža redno gibal. Če je okvara ali obraba sklepov že prisotna, naj bodo sprehodi krajši in manj intenzivni. Brez nekontroliranega tekanja s sovrstniki, lovljenja žogic in skakanja. Da pa ne bo sprehod preveč enoličen, ga lahko popestrite z različnimi lokacijami (novi vonji, zvoki). Doma naj ima kuža mehko ležišče na mestu, kjer ni prepiha, dobro pa je tudi, če so tla prekrita z nedrsečo podlago. Pri hoji po stopnicah ter skokih na dvignjene površine (v avto) mu lahko pomagate s podstavki ali rampo. Da izboljšate pretok krvi v tačkah, mobilnost sklepov ter kužka tudi pomirite, lahko poskusite z masažo.
Tkivo hrustanca za normalno delovanje in obnovo potrebuje hranilne snovi, ki so prisotne tudi v nekaterih prehranskih dodatkih. Najpogostejša sta glukozamin in hondroitin, ki sta gradbena elementa hrustanca, pomagata pri obnovi hrustančnih celic, zavirata encime, ki poškodujejo hrustanec in ohranjata funkcijo sklepov. Vse bolj se uveljavlja tudi rastlina Vražji krempeljc, ki deluje protibolečinsko in protivnetno.
Če so okvare že napredovale ali pa so prisotne močnejše bolečine, je potrebno obiskati veterinarja, ki bo predpisal ustrezno protibolečinsko sredstvo.
Lastniki pogosto reagiramo, ko so poškodbe hrustanca že velike. S pravilno prehrano, gibanjem in prehranskimi dodatki pa lahko poškodbe kosti in sklepov preprečimo ali vsaj ublažimo njihov nastanek.