Kožna obolenja
Glivice - mikrosporija mačk in otrociNa vrh
Prebrala sem vaš članek o glivicah, ki je tudi pri naši muci stari 3 mesece potrjeno iz strani veterinarja. Zdravimo jo z tabletkami in kopeljo. Vendar me zanima naslednje imam dva otroka stara štiri in osem let, ker je takšnemu otroku dokaj težko dopovedati da je muca bolana in je nesme božati , ko jo pa imamo komaj 14 dni, kako oz. na katerih mestih se pojavi bolezen pri otrocih ali odraslih. Predvsem kakšne so lahko posledice in trajanje zdravljenja?
Z glivičnim obolenjem verjetno mislite mikrosporijo.
Gre za glivično obolenje kože, ki ga najpogosteje povzroča Microsporum canis. Prenos poteka preko neposrednega dotika z obolelo živaljo, med živalmi samimi in tudi med ljudmi. Večinoma jo prenašajo mačke, pa tudi psi in konji. Pogosto obolijo otroci ter ljudje s slabšim imunskim sistemom ali bolni ljudje.
Pri ljudeh se bolezen pokaže v obliki okroglih žarišč na odkritih, manj poraslih delih telesa kot so obraz, vrat, roke, lahko pa tudi na lasišču.
Obolelo mesto je ostro omejeno od zdrave kože, nekako velikosti kovanca, pordelo in z robom, ki se lušči. Obolenje lasišča se kaže kot zlomljeni lasje tik nad kožo. Koža lasišča pa je prekrita z drobnimi luskami. Občasno se razvije težja, globja oblika (vnetje, oteklina, gnoj).
Bolezen zdravimo z zdravili, ki zavirajo rast gliv. Navadno gre za topikalno zdravljenje z mazilom, ki ga nanašamo večkrat na dan. Če je žarišč veliko ali pa se spremembe pojavljajo v lasišču, je potrebno tudi sistemsko zdravljenje s tabletkami. Zdravljenje je dolgotrajno-več mesecev. Pomembno je, da zdravljenje izvedemo pravilno tako pri ljudeh kot pri živalih. Potrebno je nadaljevati z zdravljenjem tudi po izboljšanju oz. prenehanju kliničnih znakov.
Pri otrocih, obolele dele lahko prekrijemo z gazo. Poskrbeti je tudi potrebno, da so o bolezni obveščeni v šoli ali vrtcu (paziti je potrebno pri stikih z vrstniki, morda se je bolje odpovedati določenim skupinskim aktivnostim-telovadba).
Pri jemanju antimikotikov je potrebno biti pozoren, če jemljemo še druga zdravila, saj vplivajo na presnovo drugih zdravil.
Če imamo doma obolelo žival, je pomembno, da skrbimo za higieno rok in okolja. Živali omejimo gibanje in okolje v katerem se žival zadržuje (npr. kopalnica ali soba) temeljito očistimo ter razkužimo. Nastanite jo v prostoru, kjer ni preveč stvari, blaga, preprog,... in bo čiščenje ter razkuževanje lažje.
Čeprav se je ljubki kosmatinki težko upreti in verjetno tudi sama išče vaše dotike, otroka večkrat opomnite, da bo na ljubkovanje novega člana družine potrebno še malo počakati. Poskusite jima razložiti, da naj muce še ne stiskata k sebi, lahko pa jo na hitro pobožata, če ne gre drugače. Če se muce dotikata, ju nadzorujte, takoj po tem pa naj si umijeta roke in si jih tudi razkužita.
Mucek se grize in si puli dlakoNa vrh
Mucek sam sebe grize, grize se tako dolgo da si izpuli dlako da pride do kože, potem se grize in liže. zgleda kot da bi ga srbelo. do se dogaja na prednjih tačkah na sklepu. to se je že prej enkrat zgodilo, ampak je nehal in je vse lepo zaraslo. je to povezano s kakšno boleznijo? je najdenček, bil takrat tud pri veterinarju, verjetno pa še ni bil cepljen.
Pravite, da se je muc enkrat prej že zgrizel in nato prenehal. Takrat ste bili tudi pri veterinarju.
Žal niste napisali kaj vam je veterinar svetoval. Je muc sam prenehal grizljati tačke ali ste mu to kako preprečili? Koliko je muc star in kje živi-v stanovanju, zunaj, s čim ga hranite,...? Se praska tudi drugod po telesu?
Težko je reči kaj bi lahko bil vzrok, ne da bi muca videli in brez vseh dodatnih podatkov.
Navadno so prva stvar na katero v taki situaciji pomislimo bolhe ali kakšni drugi kožni zajedalci.
Preverite ali ima muc bolhe. Če ne najdete odraslih parazitov, preverite tudi ali so med dlakami majhne črne pikice, ki se po tem, ko jih zmočite z vodo raztopijo in obarvajo rdeče (prebavljena kri). Če muc živi zunaj, ga zaščitite z ampulami proti bolham. Prav tako poskrbite za njegovo ležišče in stanovanje, če se giba zunaj in notri.
Če se muc praska tudi po telesu in mu dlaka odpada, koža pa je zadebeljena in hrastava, so lahko vzrok garje. V tem primeru je muca potrebno peljati k veterinarju, ki bo apliciral ustrezno sredstvo.
Morda je muca pičila kakšna žuželka (osa, pajek,...). V tem primeru je navadno prisotna tudi oteklina.
Morda gre za kakšno poškodbo, ki muca tako moti, da si grizlja tačko. Če se giba zunaj, se pod kožo lahko ujame kakšna bilka trave, ki lahjko povzroči vnetje.
Precej verjetna razlaga je tudi prisotnost alergije. Muc je morda občutljiv na kakšno snov v okolju ali hrani. Premislite, če ste spremenili prehrano muca ali pa ima novo blazino,... Če je kriva občutljiva koža ali alergija, se temeljito pogovorite z veterinarjem. Skupaj bosta najlaže odkrila morebiten vzrok in ustrezno terapijo.
Včasih pa je za tako vedenje kriv stres. Mački so precej občutljive živali, ki lahko burno reagirajo na spremembe v njihovem okolju. Ste morda spremenili kaj v stanovanju ali ste se celo selili? Se je spremenil vaš urnik in z mucem preživite manj časa kot prej? Imate novega družinskega člana?... Je vaš muc tudi drugače bolj živčne narave? Nekatere živali lahko razvijejo čudne navade.
Najbolje, da muca odpeljete k veterinarju takrat, ko se grize, da bo veterinar lažje ocenil situacijo.
Če bo veterinar izločil prisotnost bolezni, premislite o morebitnih spremembah v okolju in stresu.
Če je kriv stres, si lahko pomagate s feromoni FELIWAY, ki se sproščajo v okolje in mucu dajejo občutek domačnosti, varnosti, pomirjenosti.
Dlaka pri muciNa vrh
Imamo muco, staro 6 let, ki ji je to pomlad odpadla dlaka okoli začetka repa ter na zadnjih tackah in bedrih (drugje po telesu je ni nobenih sprememb). Koža sicer izgleda zdrava, brez ranic, luskic,... Muca se obnaša običajno, apetit je enak kot prej, le dlake nima enakomerno po telesu. Kaj naj storimo? Zakaj do tega pride?
Priporočamo vam, da muco odpeljete k veterinarju, ki jo bo temeljito
pregledal.
Vzrokov za odpadanje dlake je namreč veliko (bolhe, alergija, kožne
bolezni,...) in brez pregleda je težko kaj reči.
Ste v zadnjem času morda spremenili okolje v katerem živi vaša muca? Morda
ima novo košaro ali blazino, ki ji ne odgovarja? Dlaka lahko namreč odpade
zaradi alergične reakcije, vendar pravite, da koža ni vneta.
Živi vaša muca le v stanovanju ali tudi zunaj? Morda se je okužila s kožno
boleznijo, ki jo lahko prenese tudi na vas. Zato je najbolje, če čimprej
obiščete veterinarja in skupaj ugotovite vzrok odpadanju dlake.
Morda pa muci le primanjkuje vitaminov. Poskusite lahko z dodatkom, ki
vsebuje vitamin H ali Biotin, ki kožo in dlako zaščiti, obnavlja ter
zmanjšuje prekomerno izpadanje dlake. Dobite ga v obliki tablet DERMATIN
ali PETNIL.