Obolenja ušes
Težave z ušesiNa vrh
Muco, staro približno 2 leti zelo mučijo problemi z ušesi. Katero zdravilo naj kupim?
Na žalost niste podrobneje napisali kakšne težave ima vaša muca. Ali stresa z glavo, se praska po ušesih, ima v ušesih snov umazano rjavkaste barve, ji iz ušes smrdi? So ušesa tudi rdečkasta in topla?
Vašo muco lahko moti odvečno ušesno maslo, ki se nabira v ušesnem kanalu ali pa ji v kanal rastejo dlake, ki jo motijo. Seveda pa lahko gre tudi za vnetje ušes ali pa za parazite (npr. ušesne garje). Dobro bi bilo obiskati veterinarja, ki bo določil vzrok težav in ustrezno zdravljenje. V primeru vnetja ušes, lahko povprašate po kapljicah Aurizon.
Vsekakor pa je priporočljivo, če muci sami redno čistite ušesa. Navadno muce nad to idejo niso ravno navdušene, zato je bolje, če jih na čiščenje navadite še kot mladiča. Če pa imate malo potrpljenja in kakšno pomoč, pa nikoli ni prepozno za začetek.
Priporočamo vam uporabo čistila OTIFREE, ki ne draži kože, deluje protivnetno in antiseptično, saj celi rane in preprečuje vnetje ter vzdržuje vlažnost v ušesnem kanalu. Očisti ostanke odmrle kože, umazanijo ter zmanjšuje nabiranje ušesnega masla in smrad. Prav tako čistilo ne zmanjšuje delovanja zdravil proti vnetju, ki se jih lokalno aplicira v uho.
Čistilo EPIOTIC je ravno tako nealergeno ter odstranjuje kraste, umazanijo, ušesno maslo ter preprečuje razvoj patogenih bakterij.
Ali je muca gluha?Na vrh
Dobila sem mačko, ki je stara 4 mesece. Problem je, da popolnoma nič ne sliši- na zvoke se ne odziva. Zanima me ali je možno, da ima tako močno umazana ušesca in kaj mi v tem primeru svetujete, ali pa ima genetsko napako in je gluha.
Verjetnost, da bi muca imela tako umazana ušesa, da sploh ne sliši, je zelo majhna.
Najbolje se boste prepričali, če z muco obiščete veterinarja, ki bo temeljito pregledal ušesa, če nima kakšne okvare ali poškodbe.
Lahko pa muco delno tudi sami testirate. V mirnem okolju muco obrnite stran od sebe in jo pokličite ter opazujte njen odziv. Lahko tudi plosknete v bližini njenih ušes ali vržete na tla kako posodo, da zaropota. Možno je, da se bo muca na kaj od tega odzvala tudi, če ne sliši, saj so druga čutila verjetno dobro razvita in bo vseeno začutila vibracije vašega glasu ali predmeta.
Če je muca res gluha, boste potrebovali malo več potrpljenja in truda, da jo boste naučili osnovnih pravil. Vendar to ne pomeni, da se muce ne da nič naučiti oz. ima lahko normalno življenje. Razvijeta lahko svoj jezik s pomočjo gibov in izrazov, pa bo muca ravno tako vedela kdaj jo kličete, ljubkujete ali karate. Večje težave lahko ima muca, če živi zunaj in v bližini ceste. Če pa jo imate v stanovanju, ne bi smelo biti večjih težav, ko se enkrat dobro spoznata in ujameta.
Vseeno pa muci redno čistite ušesa s posebnimi tekočinami, ki raztapljajo ušesno maslo.
Ušesne garje pri mačkiNa vrh
Prosim za nasvet s čim se pozdravijo garje v ušesu, mucek se praska za ušesom in stresa glavo.
Na ušesne garje lahko posumite, če se vaš muc močno praska v ušesu ter okrog ušes ter intenzivno stresa z glavo. V ušesih opazite temno rjavkasto usedlino (izgled kave), ki lahko tudi precej smrdi. Če se garje ne zdravijo, lahko pride do vnetja ušes in nadaljnih komplikacij.
Ker se hitro širijo, je potrebno zdraviti vse živali, če jih imate doma več (pse in mačke). Garje se lahko pojavijo tudi drugod po telesu in se kažejo z izgubo dlake in praskanjem. Navadno se začnejo na glavi in širijo po tačkah in na trebuh. Koža zadebeli, je posuta s krastami in podvržena sekundarnim infekcijam.
Žival je potrebno zdraviti z antiparazitiki. Navadno gre za Ivermektin v injekcijski obliki, ki ga veterinar vbrizga pod kožo. Torej, če sumite, da ima vaš muc ušesne garje, nujno obiščite veterinarja.
Morda pa vašega mucka le moti odvečno ušesno maslo, ki se nabira v ušesnem kanalu ali pa mu v kanal rastejo dlake, ki ga motijo.
Poskrbite za redno čiščenje ušes, četudi vašemu mucu to ni najbolj všeč.
Čistila za ušesa delujejo na različne načine. Priporočimo vam lahko encimsko čistilo za ušesa, SANDITAN ki s pomočjo encimov nežno odstrani ušesno maslo, mrtve celice ter morebitne produkte vnetja ter zavira kolonizacijo patogenih mikroorganizmov v ušesu. S pomočjo vitaminov pa poskrbi za obnovo epitela v ušesnem kanalu.
Uporabite lahko tudi čistilo OTIFREE, ki ne draži kože, deluje protivnetno in antiseptično, vzdržuje vlažnost ušesnega kanala. Očisti ostanke odmrle kože, umazanijo ter zmanjšuje nabiranje ušesnega masla in smrad. Prav tako čistilo ne zmanjšuje delovanja zdravil proti vnetju, ki se jih lokalno aplicira v uho.
Čistilo EPIOTIC je ravno tako nealergeno ter odstranjuje kraste, umazanijo, ušesno maslo ter preprečuje razvoj patogenih bakterij.
Muc izgublja dlako na enem mestuNa vrh
Upam, da mi boste lahko pomagali. Delam namrec na Kitajskem, kjer sem na ulici kupila mladega mucka. Je v stanovanju, nima izhoda, sem pa po kaksnem tednu opazila, da mu na zadnji tacki izginjuje dlaka in se siri iz dneva v dan. Muc se sicer ne praska, tudi nima svezih ranic, drugje po telesu mu dlaka ne izpada. Kozo bi bila najbolje primerljiva s kurjo kozo. Rdeca in malce in nabrekla. Poleg tega mu rahlo izginjuje tudi dlaka okoli enega useska. Je morda lahko vzrok v slabem in suhem zraku (smo kadilci v stanovanju)? Je lahko morda mikrosporija? Lahko kupim kaksna zdravila ali je obisk veterinarja nujen?
Veliko je bolezni oz. stanj, ki povzročajo odpadanje dlake pri mačkah. Včasih je odpadanje pravzaprav čisto normalno, spet drugič pa gre lahko za resno bolezen. Kožnih obolenj je precej in marsikatera so si med sabo precej podobna. Diagnostika je precej težavna, potrebnih je veliko preiskav in temeljit pogovor z lastnikom.
Če je bila muca kupljena pri preprodajalcu na ulici in ne veste od kod je prišla, je vsekakor možno, da ste že kupili okuženo muco, čeprav ni kazala nobenih znakov bolezni. Če je muca drugače aktivna, normalno je, nima povišane temperature ali drugih znakov bolezni, lahko še malce počakate in muco dobro opazujete. Če so prisotni še drugi znaki bolezni, pa takoj obiščite veterinarja.
Mikrosporija je pri potepuških mucah in najdenčkih precej pogosta. Gre za glivično kožno bolezen, ki je zoonoza (preko dotika z okuženo živaljo se bolezen prenese na človeka). Največkrat obolijo otroci in ljudje s slabšo odpornostjo. Žival se okuži s kontaktom z drugo živaljo ali pa preko okolja. Najpogosteje se opazi pojav brezdlačnih mest in poškodbe okrog ušes, oči, smrčka, tačk. Večinoma pa so prenašalke mačke,ki ne kažejo znakov bolezni, jo pa prenašajo. Živali sicer lahko same ozdravijo v nekaj tednih, če so drugače zdrave, vendar v tem času bolezen prenašajo, zato je terapija nujna. Zdravljenje je sistemsko (tablete) in topikalno (posebne raztopine). Redno tudi čistite okolje živali in ga razkužite večkrat tedensko. Če imate več živali, niso pa še vse okužene, bolno žival izolirajte in poskrbite za to, da sami ne boste prenesli spor od ene do druge živali.
Če se odpadanje dlake nadaljuje in se pojavijo znaki pri vas ali ostalih, ki so v stiku z muco (rdečkast obroček na koži), obiščite veterinarja in dermatologa.
Lahko naštejem še nekaj kožnih bolezni:
- alergija: morda je muca alergična na kaj, s čimer se je prvič srečala v vašem stanovanj, na hrano, bolhe... Navadno pa se ob alergiji živali tudi praskajo.
- imunsko pogojene težave, ki lahko minejo same ali pa imunska bolezen (mačji aids)
- hormonske motnje (več različnih bolezni, ki se kažejo s težavami s kožo in dlako)
- paraziti-mikrosporija, demodikoza, uši...(izpad dlake, rdečkasta koža, prhljaj, lahko poškodbe v obliki hrast, praskanje ni vedno prisotno)
- lastna poškodba-pretirano lizanje, čiščenje, zaradi stresa, dolgočasja,...
Poskrbite, da bo vaša muca čista, brez bolh in notranjih parazitov, da bo imela dobro prehrano in primerno ležišče.
Če opazite znake bolezni (pomanjkanje apetita, povišana temperatura, nezainteresiranost, prekomerna umirjenost, skrivanje, izguba teže,...) ali pa bo dlaka še bolj izpadala, obiščite veterinarja.