Prebavni in urinarni sistem
- Bolezni ledvic, jeter
- Muca ima zlepljeno dlako okrog zadka in na bradi
- Driska muce
- Muc urinira izven stranišča
- Muc urinira izven stranišča
- Muc ima krvavo drisko
- Muc lula iz stranišča, flutd
- Bolezen ledvic, jeter
Bolezni ledvic, jeterNa vrh
Imam 5let starega mucka Ima belo dolgo dlako je kastriran,nikoli ne zapusti stnovanja in je samo kupljeno hrano ( vrečkice ) Sedaj je zelo zbolel na jetrih in ledvicah.zanima me kakšna je nega tako bolanega muca doma.veterinarka nam ne pove niič konkretnega.Vsak dan ga vozimo na infuzijo ker je tudi dehidriral.Zanima me ali je ta bolezen posledica enolične hrane,kako naj skrbimo zanj doma in ali lahko zaradi tega umre?
Na žalost ste navedli premalo podatkov, da bi vam lahko podali točen odgovor. Za kakšno bolezen gre?
Je muc bolan že dalj časa? Jemlje kakšna zdravila? Ima apetit ali ga je potrebno hraniti na silo?...
Okvare ledvic so pri psih in mačkah precej pogoste, predvsem pri starajoči se populaciji živali.
Vzroki so različni: starost, infekcija, paraziti, rak, vnetje, avtoimuna bolezen, travma, zastrupitev, prirojen defekt,...
Tudi znaki se razlikujejo-odvisno od tega kako močno so ledvica prizadeta in ali gre za akutno ali kronično stanje.
Najpogostejši znaki okvare ledvic so: povečano pitje, večkratno uriniranje ali pa pomanjkanje uriniranja oz. prenehanje, kri v urinu, zmanjšan apetit, bruhanje, izguba teže, depresija, driska, neprijeten zadah, razjede v gobčku, slab izgled dlake, posebna drža, ki lahko izraža bolečino...
Navadno terapija pri ledvičnih okvarah sestoji iz nadomeščanja tekočin (npr. podkožne infuzije), posebne diete ter zdravil (1. vežejo fosfor, saj je navadno povečan in lahko privede do še večjih okvar, 2. zdravil, ki zaščitijo želodec pred razjedami, 3. umirijo bruhanje).
Pri prehrani je potrebna previdnost pri vnosu proteinov, vendar jih ne omejite preveč, saj so mačke posebna bitja (precej se razlikujejo fiziološko od psov), ki svojo energijo dobijo predvsem iz proteinov v prehrani. Obstaja več dietnih hran, ki imajo pravo razmerje vseh sestavin in so namenjene posebno živalim z ledvično okvaro (navadno se priporoči dieto Hills-odvisno od težave-za ledvica ali za jetra). Navadno se jih dobi pri veterinarju, pa tudi v nekaterih bolje založenih trgovinah za male živali.
Bolezen jeter, ki se pogosto pojavlja pri mačkah, pa je lipidoza. Pojavi se pri mačkah, ki so pretežke in nenadno izgubijo težo ali prenehajo jesti. V jetrih se nabere večja količina maščobe, zato ne morejo normalno delovati. Znaki, ki kažejo na okvaro jeter so: izguba apetita, depresija, hitra izguba teže, zlatenica, bruhanje, oteklo področje trebuha...
Navadno je take živali potrebno hraniti s pomočjo brizge (same ne jedo), z visokoproteinsko hrano, z omejeno energijo. Potrebno je paziti, da med hranjenjem mačke še dodatno preveč ne vznemirjamo. Mačke, ki so dehidrirane, je potrebno rehidrirati. Veterinar navadno predpiše tudi zdravila, ki preprečujejo bruhanje.
Pri okrevanju lahko pomagajo tudi vitaminski dodatki in dodatki, ki vzpodbudijo tek (npr. pasta Calopet).
Najbolje bi bilo, da ob ponovnem obisku veterinarja, ki bo mucu apliciral infuzijo, povprašate, kakšne diete naj se drži vaš muc ter kako mu lahko pomagate k hitrejšemu okrevanju.
Če ste prejeli zdravila, se držite veterinarjevih napotkov in jih redno dajajte mucu.
Če muc ne je sam ali ne pije, ga hranite po brizgi s posebno hrano (Hills) v obliki pastetke, ki jo zmešate z vodo.
Danes je večina komercialnih hran (vrečke, konzerve, briketi) pripravljena tako, da že vsebujejo vse sestavine, ki jih žival potrebuje in so le te v pravilnih razmerjih. Tako verjetno hrana iz vrečke ni kriva za nastanek bolezni.
Muca ima zlepljeno dlako okrog zadka in na bradiNa vrh
Imamo mlado mucko. ki je stara 6 mesecev. zdaj pa sem opazila pod repom in okrog zadnjične odprtine zlepljeno dlako, kakor da bi se ji kaj cedilo ven, enaka dlaka je tudi pod brado. Kaj je to??? Kaj naj storim???
Na žalost niste navedli svojega elektronskega naslova. Upam, da boste odgovor vseeno prebrali na naši strani.
Razlogov, da je dlaka okrog zadnjične odprtine vaše muce zlepljena je lahko več. Najverjetnejši vzrok je driska. Imate muco v stanovanju, hiši? Ima notri stranišče?
Preverite ali ima vaša muca drisko.
Muce so zelo čiste živali in same skrbijo za svojo higieno. Tako se muca po tem, ko gre na stranišče, navadno očedi tako, da se umije okrog zadka. V primeru driske, se dlaka na tem področju zamaže in tako si to umazanijo, ki sprime dlako, muca ob čiščenju lahko prenese na dlako okrog gobčka.
Driska se lahko pojavi zaradi spremenjene prehrane, neprimerne hrane (smeti, sladkarije,…), zajedalcev, okužbe z bakterijami ali virusi, nekaterih zdravil, metaboličnih motenj, stresa (mačke se hitro prestrašijo, postanejo živčne),…
Če je muca drugače zdrava, ne kaže drugih znakov bolezni, je aktivna in ima normalen apetit, ji za kak dan odtegnite hrano, da se prebavni trakt umiri. Nato pa ji ponudite najprej majhne obroke dietne hrane.
Pomagate ji lahko tudi s posebno pasto FLORYBOOST CAT, ki zaščiti sluznico črevesa pred absorbcijo toksičnih snovi, nadomesti elektrolite, ki se izgubijo med drisko in vsebuje vir energije, da si žival hitreje opomore. http://vet4you.com/index.php?dest=program&cat=artikel&Code=FLORYC
Če se pojavijo še drugi znaki bolezni (bruhanje, vročina, prevelika umirjenost muce, pomanjkanje apetita, izguba teže, težko dihanje, znaki bolečine) oz. driska ne poneha v nekaj dneh, obiščite veterinarja.
Bodite pozorni, če ima muca res drisko ali je za sprijeto dlako kriv kak drug izcedek. V tem primeru nujno obiščite veterinarja, saj bi lahko šlo tudi za vnetje maternice (izcedek je lahko gostejši belo-rumenkast ali rahlo krvav, pojavijo se še drugi znaki bolezni-bruhanje, pomanjkanje apetita, pretirano pitje, depresija), čeprav je muca še malo premlada.
Driska muceNa vrh
Naš mucek ima že nekaj časa težave s kakanjem. mislim da ga nekaj dol žene. včasih se zgod, da mu ne uspe priti do mačjega stranišča, saj mu že po poti teže iz zadnjice. kaj naj naredimo? kaj mu naj damo za jest da ga bo "zaprlo"? prosim svetujte nam
Omenjate, da ima muc že nekaj časa težave. Morda ste medtem že obiskali veterinarja.
Premislite, če ste pred pojavom driske morda spremenili prehrano muca? Je muc zunaj (dostop do raznih kemikalij, drugih živali...)? Ima še kakšne težave-bruha, ne je, je apatičen-miren, neigriv, ima povišano temperaturo? Kakšen je izgled blata (tekoče, barva, primesi-kri, sluz...)?
Vse to so pomembni dejavniki, ki pomagajo pri iskanju vzroka težave.
Driska lahko pri mačkah nastane zaradi:
- neustrezne prehrane (smeti, priboljški, sladkarije,...), hitre spremembe prehrane, netolerance, alergije na hrano
- okužbe z bakterijami, virusi,...
- paraziti (gliste, trakulja) - sploh pri mladih živalih
- nekaterih zdravil, toksinov, kemikalij
- metaboličnih motenj (bolezni ledvic, jeter)
- črevesne obstrukcije ali drugih poškodb
- stresa
- vnetne bolezni črevesa, nemirnega črevesja ...
Driska je lahko akutna-pojav traja manj kot tri tedne ali kronična-se večkrat pojavlja, traja dalj časa.
Muc med drisko izgublja tekočino in elektrolite, kar lahko povzroči dehidracijo.
Pozorni bodite ali muc pije dovolj vode. Če temu ni tako, mu lahko poskusite vodo dati počasi po brizgi, vendar ne na silo.
Če je muc drugače zdrav, ne kaže drugih znakov bolezni, je aktiven in ima normalen apetit, mu za kak dan odtegnite hrano, da se prebavni trakt umiri. Nato pa mu ponudite najprej majhne obroke dietne puste hrane (perutnina, riž, jagnjetina). Če bodo rezultati pozitivni, nadaljujte z običajno prehrano.
Pomagate mu lahko tudi s posebno pasto FLORYBOOST CAT, v kateri je posebna glina in oglje, ki zaščitita sluznico črevesa pred absorbcijo toksičnih snovi, pasta nadomesti elektrolite, ki se izgubijo med drisko in vsebuje vir energije, da si žival hitreje opomore.
Pasta s svojim delovanjem pomaga živali zaustaviti drisko in vzpostaviti ravnotežje.
Če driska traja že dolgo in se kmalu ne umiri ali pa muc kaže še druge znake bolezni, ne je, ima bolečine,..., nujno obiščite veterinarja, ki bo z določenimi preiskavami lažje postavil pravilno diagnozo in vam ustrezno svetoval o morebitni terapiji ali dietni prehrani.
Muc urinira izven straniščaNa vrh
Doma imamo eno leto starega mucka, kastriran je bil štiri mesece nazaj. Že odkar smo ga našli je pridno lulal in kakal v svoje mačje stranišče. Zadnje štiri noči pa se enkrat na noč polula v stanovanju, enkrat sem tudi opazila, da mu je med lulanjem iz gobčka pritekla slina(v majhni količini). Mucek pred in med lulanjem ne daje nobenih znakov bolečin, po opravljeni potrebi pa za kakšno minutko postane malo nemiren. Drugače se muc obnaša popolnoma normalno, zagotovljeno mu je dovolj gibanja, uživa le hrano Hills. Še vedno je zelo živahen in crtljiv.
V kolikor muc ne kaže nobenih bolezenskih zankov in tudi nima težav z uriniranjem (ni bolečine, ni napenjanja ob uriniranju, urinira normalne količine, ni krvi ali drugih usedlin v urinu) ali pa ste medtem že obiskali veterinarja, ki je izločil prisotnost bolezni, mucu lahko pomagate z uporabo feromonov.
Gre za kemične substance, s pomočjo katerih osebki iste vrste med seboj komunicirajo. Prav tako sodelujejo pri zaznamovanju teritorija, parjenju, vzdržujejo odnose v skupini, utrjujejo vezi med mamo in mladički...
Mačke so močno teritorialne živali. Svoj prostor zaznamujejo z drgnjenjem obraza ob površine, pa tudi s praskanjem in markiranjem (škropljenjem urina). Tako si puščajo oznake, ki pomenijo, da je to njihov dom, da je tu varno.
Pomislite, če ste morda v stanovanju kaj spremenili (premaknili pohištvo, kaj odstranili, imeli spomladansko čiščenje,...). S tem ste morda odstranili te oznake in muca vznemirili.
Da se bo muc počutil udobno in varno, mu lahko pomagate s sintetičnimi obraznimi feromoni, ki so v obliki električnega razpršilca ali pa spreja. Razpršilec se namesti v vtikač in feromoni se začno sproščati v prostor. Ker so vrstno specifični, jih zaznajo le mačke (ne druge živali in ne ljudje). Prvi učinki se pokažejo že po dnevu ali dveh. Priporočena je konstantna uporaba razpršilca vsaj en mesec oz. dokler muca sama ne začne puščati svojih feromonov.
Muc urinira izven straniščaNa vrh
Pred letom dni se je k nam pitepel muc ki je bil zelo suh in bolan. Doma smo ga vzeli v oskrbo in s pomočjo vetreinarjev se je pozdravil.Naj omenim da je bival zunaj,imel je streho nad glavo in toplo zavetje ter redno prehrano in crkljanje. Ker pa se je začel zopet mraz in zgleda ni navajen hladnega je zopet zbolel in sva ga s fantom vzela k sebi v stanovanje na toplo.Imel je vnete dlesni in in mogel hoditi.Zdravniki so ga pozdravili tako da že veselo mijavka po stanovanju. Probem je le ta da se strašno goni,valja po tleh in grozno mijavka. S fantom ga v kratkem peljeva na kastracijo ker se začel markirati tu in tam,vendar me skrbi da bo še naprej označeval svoje ozemlje kajti po ocenah zdravnikov naj bi bil star 3-4 leta. Problem je še nekje. Muc lula po tleh in vsepovsod kjer mu zapaše. Sva ga že velikokrat skregala in odnesla v pesek..malo se je mulil potem pa dalje isto. Naj povem da preden gre na wc se vedno full joce,ko pa ga stiskam za trebuh pa me hoce vgriznit in ga očitno boli saj joka-na otip ima pod kozo nekaj cudnega. pred casom ko sem ga otipavala in pregledovala je imel nekaj velikih trdih bulic ki pa so izginile.je morda to vzrok?
Lepo, da ste mucu ponudili nov dom.
Najdenčki so pogosto suhljati in bolni. Iz legla lahko prinesejo različne bolezni in parazite. Precej pogosto je obolenje zgornjih respiratornih poti, garje, bolhe, mačji aids,...
Če muc strada in živi v slabih razmerah, seveda to vpliva na njegov imunski sistem. Če ima muc oslabljen imunski sistem, se bo tudi kasneje hitro okužil z različnimi boleznimi.
Kastracija je vsekakor priporočljiva. Sploh, če muc živi tudi zunaj.
Kastracija navadno vpliva na manjše potepanje in s tem tudi na morebitne pretepe muca (tako je tudi manjša možnost okužbe z boleznimi) ter zaustavi markiranje. Če je muc kastriran pozno, kastracija ne bo nujno odpravila vsega tega neželenega vedenja (potepanje, škropljenje urina). Tega pa žal ne morete vedeti vnaprej. Vsekakor pa se znaki gonjenja-valjanje, mijavkanje, ublažijo oziroma izginejo.
Če muc lula izven stranišča, najprej preverite, če je pesek čist in svež. Pozorni bodite tudi na mesto, kjer se stranišče nahaja. Če je muc bolj sramežljive narave, mu stranišče umaknite v kak bolj skrit, temnejši kot. Predvsem pa vztrajajte in ga odnašajte na stranišče, če opazite, da je nemiren in išče mesto za opravljanje potrebe.
Nekateri muci postanejo precej nemirni pred odhodom na potrebo. Mijavkajo, se podijo po stanovanju, plezajo,...
Muc ima lahko težave s prebavo, ni pa nujno. Če vas ugrizne, ko se dotaknete njegovega trebuščka, ni nujno, da s tem izraža bolečino. Večina muc je občutljiva na dotikanje trebuha. Lahko pa gre tudi za navihanost in se muc poskuša igrati ali pa vas celo poskuša nadvladati.
Kaj pomenijo bulice, ki ste jih zatipali, je težko reči brez pregleda muca. Lahko gre le za kepice tršega blata, ki se je nabralo v črevesju.
Če se želite prepričati, peljite muca k veterinarju, ki mu bo temeljito pretipal trebušček in morda opravil še kakšno preiskavo.
Uriniranje na neustreznih mestih pa lahko poskusite omiliti ali preprečiti tudi s pomočjo feromonov FELIWAY. Ti se sproščajo v okolje in na muca delujejo pomirjujoče, mu dajo občutek domačnosti, varnosti. Tako muc nima potrebe po označevanju teritorija, feromoni pa vplivajo tudi na njegovo dobro počutje.
Odpornost muca pa lahko izboljšate z uporabo paste Kitboost ali praška D-fence.
Muc ima krvavo driskoNa vrh
Imamo majhnega mucka, ki ima že 2 dni drisko, v kateri smo opazili kri. Ali to pvzročajo kakšni zajedalci? Opazila sem tudi nekakšno alergijo, ko me mucek ugrizne ali opraska. Ali je to nalezljiva bolezen?
Večkrat se lahko zgodi, da mačke bruhajo ali pa imajo drisko.
Navadno je vzrok neustrezna prehrana (pojedo kaj neprimernega, pojedo preveč ali prehitro), lahko pa tudi stres (bodisi se preveč navdušijo ali pa postanejo živčne), klobčiči dlake, ki se naberejo v prebavilih, zajedalci-gliste, bakterije, netoleranca na določeno hrano-alergije, vnetna bolezen črevesa,...
Če ima vaš muc občutljiv prebavni trakt, bo potrebovala ustrezno dietno prehrano.
Če ste muca šele dobili, ste mu morda zamenjali hrano in se je zato pojavila driska, saj njegov prebavni trakt še ni vajen nove hrane. Menjavo hrane je priporočljivo izvesti postopoma tako, da še nekaj časa mešate hrano, ki jo je muc jedel prej z novo hrano.
V blatu se lahko pojavi sveža, rdeča kri (hematohezija) ali pa temna, že prebavljena kri (melena). Sveža kri pomeni težave v spodnjem delu prebavnega trakta (debelo črevo, rektum), temna pa težave v zgornjem delu trakta. Vsekakor je pojav krvi v blatu lahko resen.
Pri mlajših mucah je pogosto povezana s paraziti, zato poskrbite, da bo muc razglisten (tabletko ali pasto proti glistam dobite pri veterinarju).
Če je muca drugače zdrava, ne kaže drugih znakov bolezni, je aktivna in ima normalen apetit, ji za kak dan odtegnite hrano, da se prebavni trakt umiri. Nato pa ji ponudite najprej majhne obroke dietne hrane.
Pomagate ji lahko tudi s posebno pasto FLORYBOOST CAT, ki zaščiti sluznico črevesa pred absorbcijo toksičnih snovi, nadomesti elektrolite, ki se izgubijo med drisko in vsebuje vir energije, da si žival hitreje opomore.
Če se poleg krvi v blatu pojavijo še drugi znaki (bruhanje, vročina, prevelika umirjenost muce, pomanjkanje apetita, izguba teže, težko dihanje, znaki bolečine) oz. driska ne poneha v dveh dneh, obiščite veterinarja.
Na žalost nisem prepričana kaj točno mislite z alergijo ob ugrizu ali praski vašega muca.
Morda vas mesto praske ali ugriza takoj po dogodku zasrbi?
To je pravzaprav normalen pojav ob poškodbi kože in srbečica takoj nato tudi mine. Najbolje, da si rano takoj razkužite.
Muc lula iz stranišča, flutdNa vrh
Naš Čarli je triletni kastriran (pri šestih mesecih) muc, ki živi v stanovanju in ima mačja vratca na balkon (nezasteklen), kjer ima tudi svoje stranišče. Do pred pol leta je pridno lulal v stranišče, potem pa je začel označevati okrog stranišča. Sčasoma mu je prišlo v navado, da je šel v stranišče , razkopal pesek in se polulal malo ven, malo noter. Včasih gre tudi ven in lula noter (seveda gre pol mimo). Lula tako, da ne počepne. Nikoli pa se še ni polulal kje drugje v stanovanju. Poskusili smo že tudi z mačjimi feromoni, ki pa niso pomagali. Ves čas je imel isto stranišče in isti pesek, ki smo ga redno čistili in menjavali. Sedaj poizkušamo z različnimi peski, vendar brez efekta. Pomislili smo na FLUTD, vendar po slikah tipične drže, razen tega, da ne čepi, nismo mogli ugotoviti. Lula 2-3 krat na dan za naše pojme normalno količino. Kakšen dan vmes lulanje opravi čisto normalno v stranišče, čeprav vedno redkeje. Zanima pa nas tudi kolikokrat na dan maček normalno lula in ali se FLUTD pojavlja pri starejših mačkah ali se lahko že prej? Če gre res za to, da je naš Čarli prevzel čudne navade, nas še zanima kako ga prevzgojiti?
Če vaš muc čedalje pogosteje urinira izven stranišča, je to lahko precej neprijetno.
Ste premislili kaj se je zgodilo pred pol leta, da je nenadoma muc začel urinirati na balkonu? Se je zgodilo kaj nenavadnega? Pravite, da ste s feromoni že poskusili. Vaš balkon ni zaprtega tipa, zato se feromoni tam hitro razpršijo v ozračje in učinek se izgubi.
Včasih se zgodi, da muci kar tako spremenijo svoje navade in pridobijo nove. Na žalost te niso vedno dobrodošle. Če gre res za navado, bo odvajanje najverjetneje precej težko, dolgotrajno in boste potrebovali veliko domišljije, predvsem pa potrpežljivosti.
Poskusite lahko z metodo nagrajevanja (pri psih deluje odlično, pri mucah malo manj, odvisno od požrešnosti vašega Čarlija). Muca opazujte, ko se odpravi na stranišče. Če bo uriniral mimo ali kam drugam, ga takoj strogo okarajte. V primeru, da urinira v stranišče ga pohvalite, pobožajte in mu privoščite kak poseben priboljšek, ki naj bo rezerviran le za te primere.
Poskrbite, da bo stranišče vedno čisto.
Druga možnost je nakup pokritega stranišča. Tako muc ne bo mogel razmetavati peska in urinirati mimo.
Lahko bi uporabili tudi fuj spray, ki ga poškropite v okolici stranišča (ne preblizu, da bo pot do stranišča še vedno prosta vonja) oz. po kotih balkona.
Kadar muc urinira mimo, pa čimprej počistite za njim z ustreznim čistilom, razkužite tla in seveda poskrbite, da na balkonu ni kakšnih preprog, ki bi zadrževale vonj in muca ''vabile'', da naj dejanje ponovi.
Kolikokrat na dan muc urinira, je odvisno od posamezne živali, predvsem pa tudi od hrane. Če ga hranite z briketirano hrano, mora imeti vodo stalno na voljo, da lahko pije po želji. Navadno gredo muci na stranišče nekako 2-3 krat na dan. Lahko pa seveda tudi muca zadržuje urin in gre na stranišče samo enkrat (ni običajno, navadno kjer je več muc in malo stranišč).
Flutd-obolenje spodnjih urinarnih poti mačk se lahko pojavi pri različnih starostih in iz številnih vzrokov. Pogostejši je pri mačjih samcih, ki živijo samo v stanovanju in se prehranjujejo le z briketirano hrano.
Če vaš muc le urinira mimo stranišča oz. zunaj stranišča in ne kaže nobenih znakov bolečin (mijavkanje, čudna drža...) ali napenjanja brez urina, ne bruha, ima normalen apetit in niste opazili, da bi si lizal okolico genitalij več kot navadno, verjetno ne gre za to bolezen.
Bolezen ledvic, jeterNa vrh
Imam 5let starega mucka Ima belo dolgo dlako je kastriran,nikoli ne zapusti stnovanja in je samo kupljeno hrano ( vrečkice ) Sedaj je zelo zbolel na jetrih in ledvicah.zanima me kakšna je nega tako bolanega muca doma.veterinarka nam ne pove niič konkretnega.Vsak dan ga vozimo na infuzijo ker je tudi dehidriral.Zanima me ali je ta bolezen posledica enolične hrane,kako naj skrbimo zanj doma in ali lahko zaradi tega umre?
Na žalost ste navedli premalo podatkov, da bi vam lahko podali točen odgovor. Za kakšno bolezen gre?
Je muc bolan že dalj časa? Jemlje kakšna zdravila? Ima apetit ali ga je potrebno hraniti na silo?...
Okvare ledvic so pri psih in mačkah precej pogoste, predvsem pri starajoči se populaciji živali.
Vzroki so različni: starost, infekcija, paraziti, rak, vnetje, avtoimuna bolezen, travma, zastrupitev, prirojen defekt,...
Tudi znaki se razlikujejo-odvisno od tega kako močno so ledvica prizadeta in ali gre za akutno ali kronično stanje.
Najpogostejši znaki okvare ledvic so: povečano pitje, večkratno uriniranje ali pa pomanjkanje uriniranja oz. prenehanje, kri v urinu, zmanjšan apetit, bruhanje, izguba teže, depresija, driska, neprijeten zadah, razjede v gobčku, slab izgled dlake, posebna drža, ki lahko izraža bolečino...
Navadno terapija pri ledvičnih okvarah sestoji iz nadomeščanja tekočin (npr. podkožne infuzije), posebne diete ter zdravil (1. vežejo fosfor, saj je navadno povečan in lahko privede do še večjih okvar, 2. zdravil, ki zaščitijo želodec pred razjedami, 3. umirijo bruhanje).
Pri prehrani je potrebna previdnost pri vnosu proteinov, vendar jih ne omejite preveč, saj so mačke posebna bitja (precej se razlikujejo fiziološko od psov), ki svojo energijo dobijo predvsem iz proteinov v prehrani. Obstaja več dietnih hran, ki imajo pravo razmerje vseh sestavin in so namenjene posebno živalim z ledvično okvaro (navadno se priporoči dieto Hills-odvisno od težave-za ledvica ali za jetra). Navadno se jih dobi pri veterinarju, pa tudi v nekaterih bolje založenih trgovinah za male živali.
Bolezen jeter, ki se pogosto pojavlja pri mačkah, pa je lipidoza. Pojavi se pri mačkah, ki so pretežke in nenadno izgubijo težo ali prenehajo jesti. V jetrih se nabere večja količina maščobe, zato ne morejo normalno delovati. Znaki, ki kažejo na okvaro jeter so: izguba apetita, depresija, hitra izguba teže, zlatenica, bruhanje, oteklo področje trebuha...
Navadno je take živali potrebno hraniti s pomočjo brizge (same ne jedo), z visokoproteinsko hrano, z omejeno energijo. Potrebno je paziti, da med hranjenjem mačke še dodatno preveč ne vznemirjamo. Mačke, ki so dehidrirane, je potrebno rehidrirati. Veterinar navadno predpiše tudi zdravila, ki preprečujejo bruhanje.
Pri okrevanju lahko pomagajo tudi vitaminski dodatki in dodatki, ki vzpodbudijo tek (npr. pasta Calopet).
Najbolje bi bilo, da ob ponovnem obisku veterinarja, ki bo mucu apliciral infuzijo, povprašate, kakšne diete naj se drži vaš muc ter kako mu lahko pomagate k hitrejšemu okrevanju.
Če ste prejeli zdravila, se držite veterinarjevih napotkov in jih redno dajajte mucu.
Če muc ne je sam ali ne pije, ga hranite po brizgi s posebno hrano (Hills) v obliki pastetke, ki jo zmešate z vodo.
Danes je večina komercialnih hran (vrečke, konzerve, briketi) pripravljena tako, da že vsebujejo vse sestavine, ki jih žival potrebuje in so le te v pravilnih razmerjih. Tako verjetno hrana iz vrečke ni kriva za nastanek bolezni.