Respiratorna obolenja
Muca kašljaNa vrh
Moja mačka včasih zelo kašlja, kašelj pa je bolj suh, hropeč, kot da bi hotela nekaj spravit iz sebe. Mogoče dlake?? Stara je pribl. 8 mesecev in je kratkodlaka. Sedaj ko je topleje jo spuščamo tudi ven, sicer smo v hiši. Ima redno prehrano, deluje zelo zdrava, Živahna, poleg tega jo tudi vsak dan, vsaj 1x skrtačimo in tudi sama se normalno čisti. Tudi sicer mislim, da živi v zelo dobrih pogojih. Zato se mi zdi zelo čudno, da bi imela kakšne težave, že tako zgodaj. Če gre dejansko za dlako, me zanima, če obstaja še kakšna druga pasta poleg "Bezopet" oz. kakšen drug proizvod in kje lahko to dobim.
Ste morda opazili ali vaša muca kašlja občasno, se kašelj pojavi v določeni situaciji ali se stalno ponavlja? Kaže še kakšne druge znake bolezni (izcedek iz nosa, oči, pomanjkanje apetita...)?
Vzrokov kašlja je lahko veliko. Najpogostejši vzroki so: kepice dlake, ki se naberejo v prebavilih in jih muca poskuša izbljuvati; astma; prehlad (obolenje zgornjih respiratornih poti); bronhitis; srčni črv; bolezen srca,...
Če ima muca normalen apetit ter ne diha oteženo, ne bruha, nima izcedka iz oči ali nosu ter nima povišane temperature in je živahna, jo lahko le pozorno opazujete, če se kašelj pojavlja ob kakšni posebni priložnosti (morda muco draži kaka snov, lahko je kriv letni čas,...). Pozorni bodite tudi ali muca kašlja le občasno, kar je normalno ali se kašelj ponavlja iz dneva v dan (je kroničen).
Kašelj predstavlja zaščitni refleks, ki čisti dihalne poti in preprečuje vstop tujkom v pljuča. O kroničnem kašlju lahko govorimo, če ta traja več kot dva ali tri tedne.
Kašelj je lahko tudi znak astme, ki je precej pogosta pri mucah. Pojavi se pri mladih do srednje starih mucah in se kaže s kašljanjem in sopenjem. Posebej so podvržene samičke, predvsem siamke in himalajke. Vzroki astme niso popolnoma znani. Najverjetneje gre za obliko alergije. Ob kašlju mačka zavzame značilno pozo-stoji ali sedi, z iztegnjeno glavo naprej. Položaj je precej podoben položaju za izkašljevanje kepic dlake.
Če se kašelj pojavlja le občasno in muca ne kaže drugih znakov bolezni, gre verjetno le za zaostale dlake, ki muco dražijo. Pomagate si lahko z redno uporabo Bezopet paste, ki jo lahko kupite pri veterinarju ali preko naše internetne strani. Pasta deluje kot mazivo za prebavni trakt in vzdržuje naravno gibanje vsebine trakta. Tako omogoča prehod dlake preko prebavil. Pasta ima poseben okus, ki mačke privlači in jo zelo rade jedo celo izbirčne mačke.
Poskusite lahko tudi z uporabo prehrane z veliko vlakni.
Obstaja pa tudi pasta Kawu Malt, ki deluje na podoben način in vsebuje pivski kvas, glukozo, ekstrakt korenine slada, sojin lecitin, konzervanse, vendar je trenutno ni na zalogi.
V trgovinah za male živali je na voljo več podobnih past. Večina vsebuje slad. Pozorni pa bodite na vsebnost sladkorja.
Če se dokončno želite znebiti dvomov o zdravju vaše ljubljenke, pa obiščite veterinarja, ki bo s pregledom in ustreznimi testi laže določil pravi vzrok kašlja.
Muca kašljaNa vrh
Mačka je v dobri kondiciji, mačka ze nekaj mesecev obcasno kaslja, če imate kakšen nasvet kaj bi to lahko bilo bi bilo zelo dobrodošlo.......Sicer pa ima apeatit in vse je ok, le ko ima minutna obdobja kašljanja je kar malo strašljivo....
Vzroki za mačji kašelj so lahko zelo različni.
Lažje bi vam svetovali, če bi vedeli kakšen je način življenja vaše muce (živi le v stanovanju?), poznali starost mačke, ter način kašlja.
Zelo pogosto namreč lastniki izkašljevanje kepic dlake zamenjajo s kašljem. Med čiščenjem mačka pogoltne veliko dlak, ki se v prebavilih lahko sprimejo v kepice, ki jih prebavni encimi ne morejo razgraditi. Mačka sprijeto kepico dlake poskuša izbljuvati (v naravi to počno s pomočjo zauživanja trave) ter ob tem spušča zvoke, ki so podobni kašlju.
Značilna drža mačke ob tem dejanju je naslednja: mačka se prihuli nizko ob tla (medtem, ko ob kašljanju navadno sedi), iztegne vrat in glavo ter poskuša izbljuvati kepico. Pri tem nastanejo zvoki, ki so podobni kašlju, vendar so bolj hropeči. Kljub poskusu ni nujno, da vedno kepico tudi izbljuva.
Muci lahko pomagate z dajanjem posebne paste (*BEZOPET*), ki obloži prebavni trakt ter kepice dlake in omogoči pomikanje klobčiča skozi želodec in črevesje. S tem se zopet sprostijo prebavne poti. Prav tako pomaga preprečevati sprijemanje dlake v klobčiče.
Kašelj je lahko tudi znak prehlada. Težave pri prehladu lahko lajšate s sirupom, ki vsebuje eterična olja in olajša dihanje ter izkašljevanje.
Če se kašelj pojavlja vse pogosteje in muca kaže še druge znake bolezni (nima apetita, zavrača igro, se umika v osamo...), pa ne odlašajte z obiskom veterinarja.