Kožna obolenja
- Bishon se praska in ima rdečo kožo
- Bula pod očesom psičke
- Garje pri psički
- Zadebeljeni in vneti komolci psa
- Nemškemu ovčarju izpada dlaka
- Pes si grize tačke
- Bula na tački in smrad iz gobčka
- Kuža ima težave s kožo
- Sharpei ima težave s kožo
- Bolezni kože
- Vneta koža
Bishon se praska in ima rdečo kožoNa vrh
Imam 15.mesecev staro psičko kodrasti bishon. Že nekaj časa se praska pretežno po plečkah kjer že ima stalno dlako. Sedaj pa si je spraskala kar velik del kože, kjer je tudi manj dlake in je seveda močno rdeče. Hranim jo z hrano HIll,s in Pronatura že vse od mladičke, pa ni imela nobenega problema. Kopam jo na 2 meseca oziroma po potrebi z šamponom Hunter za bele pse. 1x tedensko ji dam 1 jajce, dnevno pa polovico navadnega jogurta. Rada poje tudi malo jabolka in kolerabo.
Bichon je definitivno ena od pasem, ki je podvržena k kožnim težavam.
Gre za ''belo'' pasmo, ki ima precej občutljivo kožo in hitro razvije preobčutljivostno reakcijo tudi na pike bolh ter kemikalije iz okolja.
Koža je največji organ telesa in predstavlja prvo obrambno linijo proti škodljivim snovem iz okolja. Zato se na koži najprej pojavijo znaki šoka, neustrezne prehrane, prisotnosti toksinov in škodljivih snovi v telesu. Kožne težave se kažejo s praskanjem, izgubo dlake, lizanjem, grizenjem ali drgnjenjem ob predmete, izpuščaji, mehurčki, poškodbami kože kot so ''hot spoti'' (lokalizirana reakcija na alergene, vlažni dermatitis).
Potencialni vzroki za kožne težave so: alergije, avtoimune bolezni, pršice, bolhe, bakterijska infekcija, motnje ščitnice, izpostavljenost kemikalijam, suha koža,....
Pomembno je odkriti vzrok motenj in izbrati pravi način terapije, drugače lahko z določenimi zdravili zakrijemo znake bolezni, ki pa je še vedno prisotna.
Najpogosteje gre pri kožnih obolenjih za alergije, vendar se je prej potrebno prepričati, če kuža nima zajedalcev (bolhe, demodikoza, garje,...).
Alergija je lahko povezana s hrano, pri bichonih pa gre največkrat za atopijo-alergično reakcijo na vdihan antigen iz okolja.
Tudi alergija je avtoimuna motnja (telo napade samo sebe), zato je pomembno, da ima kuža dober imunski sistem.
Psičko lahko na prisotnost alergij testirate. Alergenom iz okolja pa se vedno ne da izogniti. Za sam pregled je pomembno tudi kdaj se je srbenje pojavilo (alergije so velikokrat sezonske), kakšno hrano je, kakšno ima ležišče, šampon,... Vse to ste tudi lepo navedli.
Če gre za alergijo na hrano (lahko se razvijejo kasneje v življenju, čeprav na začetku niso povzročale težav), lahko preverite tako, da hrano zamenjate. To storite postopoma (mešajte staro in novo, dodajajte vedno več nove in manj stare), da ne pride do prebavnih težav. Izberite hipoalergeno hrano ali kuhajte sami (perutnina, riž, ovčje meso). Izogibajte se priboljškom. Če težave izginejo, je verjetnost alergije na določeno sestavino, ki je bila prisotna v stari hrani in je v novi ni, velika. Pričakujte pa, da boste potrebovali kar nekaj časa, da se pokažejo rezultati.
Včasih so za draženje kože krivi šamponi za beljenje dlake. Prav tako je potrebno paziti ob sušenju, da temperatura fena ni previsoka. Če se dlaka zavozla, pa to še dodatno pripomore k draženju. Morda lahko poskusite z drugim šamponom.
Obstaja cela vrsta medicinskih šamponov za različne kožne težave. En takih je EMOLTAN , ki pomaga pri srbečici in alergiji. Potrebno je upoštevati navodila proizvajalca (šampon pustiti na dlaki in ga nato dobro sprati). Če je koža močno vneta, pa pomaga ELACTIL, ki deluje antiseptično in kožo mehča.
Več o šamponih najdete na naši internetni strani: http://vet4you.com/index.php?q=&dest=program&cat=abeceda&zaloga1=1&nacin=%25&uporabnik=%25&skupina=%8A&zaloga2=1&isci_podrobno.x=23&isci_podrobno.y=26
Kožne težave je potrebno reševati tako od znotraj kot od zunaj. Omilimo ali celo preprečimo jih lahko z ustrezno, kvalitetno prehrano in dodatki:
- vitaminskimi-predvsem vitamini E, C, B
- dodatki, ki vzpodbujajo imunski sistem
- za kožo (vitamini, omega maščobe)
olje ali kapsule,...
Poskrbeti je potrebno tudi za redno nego kože in dlake, uporabljati zaščito proti zunanjim zajedalcem ter se ob morebitnih alergijah izogibati določenim alrgenom, če je to mogoče.
Če se težave nadaljujejo ali pa celo poslabšajo, pa vseeno obiščite veterinarja.
Bula pod očesom psičkeNa vrh
Zanima me kaj bi lahko pomenila bula pod očesom naše psičke. Bulo je imela že prej vendar ji je kmalu zatem izginila. Sedaj se je ponovno pojavila vendar je precej večja in mislim, da se ji še povečuje. Bula je na otip trda.
Žal ste napisali premalo informacij za natančnejši odgovor.
Izrastki na koži se precej pogosto pojavljajo pri starejših psih. Ob pojavu bule na telesu živali, je pomembna tudi starost živali, velikost bule, kje točno se bula pojavi, ali je edina ali se je kje drugje še pojavljajo bule, je porasla z dlako, je prisoten izcedek, je bula pod kožo, je vraščena v tkivo ali se pod kožo premika, je boleča, topla, je otečeno oko ali bula moti vid, hitro raste,... Pomembno je tudi ali je psička živahna, ima apetit, hujša, bruha, ima drisko, je preveč umirjena, depresivna...?
Izrastki na koži so lahko: absces, cista (lahko se zamašijo različne žleze), hematom, lipom (nabiranje maščobe pod kožo), reakcija na alergen, benigni ali maligni tumor,...
Nepisano pravilo je, da se vsak kožni izrastek čimprej preveri!
Za določitev prave diagnoze je navadno potrebnih več testov.
Poleg temeljite zgodovine pacienta in pregleda pacienta in izrastka, veterinar lahko opravi še biopsijo, aspiracijo, mikroskopski razmaz,...
Pomembno je, da se izrastek opazuje. Predvsem pa bodite pozorni na hitrost rasti, spremembe oblike, toplote, bolečino.
Glede na to, da je bula že bila prisotna in je popolnoma izginila ter se zopet pojavila, bi lahko šlo za zamašitev kakšne žleze.
Če se želite dokončno prepričati kakšen izvor ima bula, brez obiska pri veterinarju ne bo šlo.
Garje pri psičkiNa vrh
Sosedova kužka imata garje, zato me je strah, da bi jih dobil tudi moj, kako naj ga zaščitim pred njimi? Na kakšen način se prenašajo? Čez koliko časa se opazi, ali jih ima slučajno tudi naš kuža, saj včasih pobegne kateri tudi na našo zelenico.
Povzročitelj garij pri psih je Sarcoptes scabei. Okužijo se lahko odrasli psi in mladiči. Povzročitelj poškoduje kožo in povzroči močno srbenje in izgubo dlake. Sarcoptes lahko preživi tudi, če nekaj časa ni na gostitelju, tako, da se kuža lahko okuži tudi, če ne pride v direkten kontakt z drugimi okuženimi živalmi.
Znaki okužbe so: močno srbenje, predvsem na komolcih, ušesih, prsnem košu, trebuhu, podpazduhi in tacah, odpadanje dlake, hraste... Ob prvi okužbi se znaki (srbečica in praskanje) lahko pojavijo šele nekaj tednov po okužbi.
Sarcoptes živi na področjih, ki niso močno odlakana. Poleg krast se na koži lahko pojavijo tudi majhne rdečkaste pustule. S praskanjem si pes poškoduje kožo in lahko pride do naknadnih vnetij.
Se pravi, da se vaš kuža lahko okuži tudi, če ne pride v direkten stik s sosedovim kužkom. Možnost okužbe je večja, če se sosedov kuža rad zadržuje na vaši zelenici, ni pa nujno, da se bo vaš kuža okužil. Žal ne obstaja zaščita pred garjami.
Poskrbite, da kuža ne bo v direktnem stiku s sosedovim kužkom, poskrbite za redno higieno in nego kožuha ter dobro prehrano.
Če se vaš kuža začne močno praskati in opazite nastajanje hrastic, ga takoj peljite k veterinarju, ki bo apliciral ustrezno sredstvo proti garjam. Prav tako naj to stori vaša soseda, v kolikor kuža še ni bil pri veterinarju, saj se bolezen lahko le poslabša in se ne pozdravi sama.
Garje se lahko prenesejo tudi na človeka, zato poskrbite za higieno rok, izogibajte se stikom s sosedovim kužkom dokler je okužba možna in nujno poskrbite za zdravljenje, če se garje pojavijo pri vašem kužku.
Zadebeljeni in vneti komolci psaNa vrh
Moj bullterrier ima težave s kožo. Na sprednjih tačkah na komolcih ima trdo kožo, ki se pogosto vname in zagnoji. Obstaja mogoče kakšno mazilo, ki bi to preprečilo? Na zadnjih tačkah se mu je pojavilo močno vnetje, ki je povzročilo izpad dlake na komolcih. Vnetje je pravtako na komolcih in izgleda kakor, da so pod kožo žepki, napolnjeni s krvjo in gnojem, ki izteka. Bil sem že pri veterinarju, vzeli smo bris, ki ni ničesar pokazal, dajal sem mu antibiotike, spremenil prehrano, čistil z jodom, itd. ampak izboljšanja ni. Opazil sem tudi, da se mu pojavljajo vnete bulice med prsti. Ali imate mogoče vi kak predlog kaj naj še poskusim? Drugače je ps aktiven, ima apetit in izgleda zdrav.
Bullterrier je ena od pasem, ki so najbolj podvržene težavam s kožo. Obstaja več bolezni, ki se pri njih pojavljajo pogosteje kot pri drugih pasmah.
Ena takih je tudi interdigitalni dermatitis, kjer gre za vnetje tačk, medprstnega prostora in poškodbe nohtov.
Bolezen se kaže kot otekanje tačk, ki so na otip boleče, prisoten pa je lahko tudi izcedek (lahko gnoj ali kri). Lezije se pojavljajo med blazinicami oz. med prsti. Psi si obolele tačke pretirano ližejo in zato lahko na tem mestu izgubijo dlako. Sočasno se lahko pojavi tudi obolenje nohtov. Bolezen se zdravi z antibiotiki (navadno je kot povzročitelj vključen Staphylococcus intermedius, ki je normalni rezident na koži psa, vendar se v določenih pogojih preveč namnoži in postane škodljiv) in sicer še kakšnih 14 dni po samem izboljšanju. Pomaga tudi kopanje tačk v ustreznih preparatih (povidon jodid, benzil peroxsid,...).
Prav tako se lahko pojavijo interdigitalne ciste (otekline med prsti, ki se lahko odprejo in iz njih izteka gnoj) ter abscesi (podkožni žepek z gnojem, koža je topla, rdečkasta in boleča, vzrok so lahko tujki, infekcija zaradi ugrizne rane ali iritacija zaradi pretiranega lizanja...).
Trda koža, ki se pojavi na področju komolcev, je lahko takoimenovani žulj komolca. Pojavi se zaradi konstantnega pritiska na kožo, na mestih kjer so pod kožo izbokline kosti. Najpogosteje na komolcih, pa tudi na bokih, petah. Gre za pogosto težavo kratkodlakih psov večjih pasem, ki ležijo na trdi podlagi (les, beton,...). Žulj se lahko vname. Težave lahko preprečimo z mehkim ležiščem.
Podkožni žepki so lahko higromi. Gre za navadno nebolečo oteklino oz. votlino, napolnjeno s tekočino in obdano s fibrozno kapsulo, ki se pojavi najpogosteje nad komolcem, petami, bokih. Lahko ne povzročajo težav ali pa postanejo precej veliki in se lahko vnamejo. V tem primeru postanejo boleči in se iz njih lahko cedi tekočina. Zdravi se jih težko. Poskrbeti je potrebno za mehko ležišče, drenažo žepkov, ustrezne antibiotike, če gre za okužbo ter morebitno mehko povijanje s podložkami okrog poškodb.
Za preprečevanje ali mehčanje trde kože na komolcih lahko uporabite kar negovalno kremo, ki se jo uporablja za zaščito blazinic tačk, npr. Veyxoderm Pfotenbalsam ali pa zaščitno dermatološko kremo, ki pomirja kožo in izboljša celjenje-Ado Film.
Za že poškodovana mesta lahko uporabite pršilo Alu spray ali pa Sunlitan Pa-Zink
Če kuža ni sovražnik kopanja, mu tačke lahko operete v posebnem šamponu Peroxiderm.
Nemškemu ovčarju izpada dlakaNa vrh
Doma imamo nemškega ovčarja, ki je star 7 let in mu je sedaj pričela izpadat dlaka. Skrbi me zakaj se je to pričelo dogajat sedaj ko je zima, saj mu dlaka vedno izpade spomladi. Naj povem še to, da je pes vedno zunaj in da se prehranjuje vedno z istimi briketi. Res pa je, smo mu pred mesecem in pol dajali še dodatke za lepšo dlako in energijo. To so nekakšna poslastica in smo mu jih davali že prej. Skrbi me, ker ima čisto tanko in redko dlako. Kaj naj naredim oz. ali obstajajo kakšna zdravila z ahitro rast dlake??
Če je vaš kuža drugače zdrav, ima normalen apetit, je živahen in nima drugih težav s kožo (vneta, rdeča, topla, boleča, izpuščaji), izpadanje dlake pa ni močno in kuža nima brezdlačnih mest, najverjetneje ni vzroka za skrb.
Res je, da navadno menjajo dlako pozimi živali, ki živijo v stanovanju, vendar se včasih to zgodi tudi zunanjim psom.
Poskrbite za pogosto česanje, čistočo njegovih prostorov ter kvalitetno prehrano.
Morda se dlaka menja za novo, gostejšo dlako. Večina dodatkov za dlako potrebuje določen čas, da pokažejo učinek.
Navadno gre za 6 do 8 tednov. Če se stanje ne bo umirilo oz. izboljšalo, poskusite z drugimi dodatki za dlako ali pa z vitamini.
Primerne so tabletke Dermatin, ki dlaki vrnejo sijaj in zmanjšajo izpadanje ali Petnil, ki povrne gostoto in sijaj ali pa Dermanorm olje in kapsule ter Vitaderm olje.
Kot vir vitaminov lahko psu ponudite Vita-pet pasto ali pa kapljice Bioweyxin Multi C Mulgat. Več o artiklih si lahko preberete na naši strani.
Kot vidite obstaja veliko prehranskih dodatkov, ki poskrbijo za lepšo dlako. Poiskati pa morate tistega, ki bo vašemu kužku najbolj ustrezal.
Če se izpadanje dlake nadaljuje ali pa se stanje poslabša, obiščite veterinarja, ki bo s pregledom lahko ugotovil morebitni bolezenski vzrok.
Pes si grize tačkeNa vrh
Doma imam dve leti starega nemškega bokserja. Zadnje čase si neprestano grize tačke, ki pa so med prsti močne rdeče barve. Predvidevam da ga srbi saj to počne non stop. Prosi bi Vas če mi lahko svetujete kaj lahko storim glede tega.
Navadno rdeče, srbeče in boleče področje med prsti na tačkah pomeni bakterijsko vnetje.
Če gre le za eno tačko, najprej bodite pozorni na morebitno prisotnost tujka (trava, dlake,...). Tačko dobro preglejte in premislite kje ste se potepali zadnje čase (visoka trava, klasje, drobno kamenje,...).
Če je obolelih več tačk, so vzroki lahko precej različni: tujek, travma, kontakt s kemikalijami, preobčutljivostna reakcija, bakterije, dermatofitska okužba, demodikoza, psihični vzroki, endokrino obolenje, slab imunski sistem, neznan vzrok,...
Poleg nekaterih drugih pasem (doga, angleški buldog, jazbečar, weimeranec,...) je tudi bokser nagnjen k nastanku interdigitalne pioderme oz. vnetja med prsti tačk.
Bolezen se kaže kot otekanje tačk, ki so na otip boleče, prisoten pa je lahko tudi izcedek (lahko gnoj ali kri). Lezije se pojavljajo med blazinicami oz. med prsti. Psi si obolele tačke pretirano ližejo in zato lahko na tem mestu izgubijo dlako. Sočasno se lahko pojavi tudi obolenje nohtov.
Veterinar postavi diagnozo na podlagi vaših odgovorov na njegova vprašanja, pregleda in testov (bris, bakterijska kultura,...).
Bolezen se zdravi z antibiotiki (navadno je kot povzročitelj vključen Staphylococcus intermedius, ki je normalni rezident na koži psa, vendar se v določenih pogojih preveč namnoži in postane škodljiv) in sicer še kakšnih 14 dni po samem izboljšanju. Pomaga tudi kopanje tačk v ustreznih preparatih (povidon jodid, benzil peroxsid,...).
Najbolje, da čimprej obiščete veterinarja, ki bo lahko predpisal ustrezno terapijo in rešil težave tako vas kot vašega kužka.
Bula na tački in smrad iz gobčkaNa vrh
Mojemu 10 mesecnemu shar pei-u se je pred mesecem in pol na desnem komolcu naredila bula, ki je zelo izrazita ko ima iztegnjeno tacko, ko pa jo pokrci izgine, deluje mi kot kita ampak ne vidim vzroka nastanka, zaenkrat se ne veca, pes tudi ne sepa, kaj bi lahko to pomenilo? Se nekaj, psu obcasno tudi zelo smrdi iz gobcka, zobnega kamna nima, je brikete, stanje se izboljsa, ce mu dam DENTAL palcke, a po dolocenem casu tudi to ni dovolj.
1. Normalno se vrednosti telesne temperature pri psih gibajo od 37,5 °C-39°C.
Manjši in mlajši kužki imajo nekoliko višjo temperaturo kot večji oz. starejši. Na temperaturo dnevno vpliva seveda tudi temperatura okolja ter obremenitev psa. Če želite določiti normalno temperaturo vašemu kužku, mu lahko izmerite temperaturo v nekaj zaporednih dneh in izračunate povprečje. Temperaturo se kužkom meri v zadnjični odprtini. Najbolje je, da je termometer čim tanjši in naoljen. Počakamo vsaj minuto in preverimo temperaturo. Če kuža tega postopka ni vajen in imate pri tem težave, naj vam kdo pomaga in kužka drži. Ob obisku veterinarja, ga lahko poprosite, da vam postopek pokaže.
Vročina pomeni povišano telesno temperaturo.
Vzroki vročine so lahko različni: infekcija, vnetje, bolezni imunskega sistema, vpliv zdravil, ostale bolezni (rak,...), včasih pa vzrok ni poznan (idiopatsko).
Znaki na katere morate biti pozorni so: potrtost ali depresija, nenavadna umirjenost, razdražljivost, neješčnost, skrivanje, otekline kje na telesu (abscesi, tumorji), rane z izcedki...
Če vaš kuža nima visoke vročine, je in pije normalno in je živahen, obisk veterinarja ni potreben. Če pa se vročina poveča in pes ne je, je čas za obisk veterinarja.
2. Neprijeten vonj v gobčku največkrat nastane zaradi težav z zobmi ali dlesnimi, vendar pravite, da vaš kuža nima teh težav, poleg tega je še tudi zelo mlad. Pri shar pei-jih se lahko pojavi vonj tudi zaradi vnetja obustnih gub, brade ali zaradi prisotnosti tumorjev v gobčku. Vzrok so lahko dehidracija, poškodbe ustne votline ali pa prehrana.
Lahko pa gre celo za bolj resno zadevo in je neprijeten vonj znak sistemskih obolenj (ledvice-uremija, jetra, črevo...). Če so poleg vonja prisotni tudi drugi znaki bolezni (pomanjkanje apetita, bruhanje, izguba teže, depresija, povečana količina popite vode in pretirano uriniranje), nujno obiščite veterinarja, ki bo s pregledom kužka določil izvor vonja.
Poskusite pa lahko tudi s čistilnimi trakovi za zobe, s posebnimi tabletkami, ki se prilepijo na dlesen ali pa s pasto, ki preprečuje slab zadah in se jo da nanesti na določene igrače (kong), ki tudi čistijo zobe.
3. Vsaka bula, ki se pojavi pri psu, je lahko sumljiva (čeprav se ne veča in kužka trenutno ne moti).
Bula je lahko poškodba tkiva okrog sklepa, oteklina mišice , absces... Zato bi bilo najbolje obiskati veterinarja, ki si bo bulo temeljito ogledal in opravil ustrezne preiskave.
Kuža ima težave s kožoNa vrh
Imamo 10 mesecev staro psičko pasme shih-tzu. neprestano se praska. bili smo pri veterinarju, kjer je bila testirana na 52 alergenov in ni alergična na nič. dobila je clorexy derm za mazanje izpuščajev, ki so rdeče barve na koncu pa ima izpuščaj kot nekakšno gnojno pikico. dobili smo tudi olje, tabletein šampon, vendar nič od tega ni odpravilo težav. prehrana je: briketi za občutljivo kožo, deloma mokra hrana tudi za občutljivo kožo ter nekaj kuhane hrane (meso, zelenjava ...).
Shih-tzu je pasma, ki je podvržena kožnim obolenjem. Čeprav testiranja na različne alergene niso bila pozitivna, je psička vseeno lahko alergična na kako snov v hrani ali okolju. Dandanes je veliko novih alergenov, ki še niso vključeni v testiranja in, ki nam pravzaprav še niso najbolj poznani.
Ste že poskusili z zamenjavo hrane? Poskrbite, da bo hipoalergena (odstranjene so snovi, ki so znane kot možni povzročitelji alergij). Redno uporabljajte sredstva proti bolham, saj psička ne potrebuje dodatnih težav. Držite se sredstva, ki se izkaže s svojim učinkom. Za lajšanje srbenja pri vneti koži obstaja več različnih šamponov, ki bodo morda pomagali (Peroxyderm, Allercalm, Meladerm).
Brez pregleda je težko reči kaj naj bi bil vzrok izpuščajem. Žal niste napisali kje se pojavljajo ti izpuščaji (po celem telesu, le na določenem predelu) ter ali gnojni mehurček nastane že takoj ali je posledica poškodbe zaradi praskanja? Ali psički izpada dlaka, je ta mastna ali ima psička prhljaj?
Pri psih se pogosto pojavljajo bakterijska obolenja kože, ki pa se lahko kažejo na različne načine in jih je včasih težko opredeliti. Eno najpogostejših je superficialni (površinski) folikulitis, kjer se lahko pojavijo spremembe v obliki pustul (gnojnega mehurčka), iz katerih poganja dlaka. Te pustule počijo in nastane hrasta na vnetem področju. Znaki so še izpadanje dlake, vneta koža ali privzdignjeni šopi dlake, izpuščaji (rdečkasti in obdani z epitelijem, ki se lušči),... Vzroki so različni: travma, preobčutljivost na bolhe, garje, demodikoza, atopija, preobčutljivost na hrano ali okolje, endokrine motnje,... Terapija pa sestoji predvsem iz antibiotikov (kortikoidi niso dobrodošli, saj lahko zakrijejo znake vnetja in otežijo borbo proti bakterijam).
Če se težave nadaljujejo, kljub ustrezni prehrani, dodatkom za kožo in dlako in tabletkam, ponovno obiščite veterinarja.
Sharpei ima težave s kožoNa vrh
Imam 6 mesecev starega shar-peija. Pojavili so se predeli brez dlake, in sicer pod vratom, med prsti na nogah in pod pazduho prvih dveh tačk. Skratka, tam, kjer se koža drgne in kjer se poti. Včasih je rdečkase barve (ko je vroče) včasih kot slonova koža. Kuža se praska pod vratom in me zanj skrbi. Sedaj že nekaj dni mažem z ognjičem a ni nič boljše. Hrano ima Canidae, ki naj bi bila najkvalitetnejša. ne vem kaj je vzrok temu? Druga psička, isto shar-pejka pa ima le malo luknjico na hrbtu, prav atko brez dlaek, vendar se mi zdi, da je ona le v menjavi dlake?
Opisali ste težave vašega kužka s kožo oz. dlako. Svetujemo vam, da čimprej obiščete veterinarja, ki bo opravil ustrezne preiskave in glede na diagnozo poskrbel za ustrezno zdravljenje.
Za Shar-peie je značilno, da med menjavo dlake, le te precej izgubijo oz. se na določenih predelih ogulijo. Nekateri lastniki se zato prestrašijo. Vendar ob tem, koža ni rdeča in odebeljena.
Brez ogleda sprememb je težko reči, vendar vaš opis sprememb kaže na morebitno kožno bolezen oz. zajedalce.
Ker imate več kot enega kužka, s seboj k veterinarju vzemite oba, saj lahko gre za nalezljivega zajedalca.
Možno je namreč, da je kuža kje staknil garje.
Gre za precej trdoživega povzročitelja, ki preživi nekaj časa tudi brez gostitelja ter tako lahko pride do okužbe tudi, če kuža ni v neposrednem kontaktu z okuženo živaljo. Povzročitelj poškoduje kožo in povzroči močno srbenje in izgubo dlake.
Znaki okužbe so: močno srbenje, predvsem na komolcih, ušesih, prsnem košu, trebuhu, podpazduhi in tacah. Sarcoptes živi na področjih, ki niso močno odlakana. Tu se pojavijo kraste in kmalu koža odebeli ter se naguba. Ker se kuža praska, poškoduje kožo in ta se lahko vname.
Veterinar bo apliciral ustrezno sredstvo proti garjam.
Možna pa je tudi okužba z Demodeksom.
Povzročitelj živi na koži (v dlačnem foliklu) večine psov in ne povzroča nobenih težav. Ob padcu odpornosti, pa drugače nenevaren povzročitelj lahko povzroči bolezen.
Znaki so: izguba dlake, kraste, rdečina in lahko se pojavi masten, vlažen videz kože. Pojavi se lokalizirano (večinoma na glavi) ali pa po vsem telesu. Pri Shar-peih pa je pogost tudi demodikozni pododermatitis (spremembe med prsti na tačkah).
Terapija vključuje posebne kopeli (benzil peroksidne) in sistemsko zdravljenje.
V obeh primerih diagnozo lahko potdi le veterinar in le ta lahko odredi ustrezno zdravljenje in kopeli.
Seveda pa ima morda kuža le zelo občutljivo kožo in je nagnjen k alergijam. Poskrbite za redno česanje, saj s tem kožo tudi masirate. Za nego občutljive kože, pa je na voljo tudi kar precej šamponov.
Lahko vam priporočimo šampona nove Kawu linije:
EMOLTAN je hipoalergen šampon, ki preprečuje srbenje, kožo mehča, jo vlaži, čisti in krepča.
ELACTIL je antiseptični šampon, ki kožo zmehča, čisti ter zmanjšuje možnost okužb.
Bolezni kožeNa vrh
Imam psa pasme boxer, kateremu se okoli splovila, le na levi strani pojavljajo mehurji, ki so obcasno napolnjeni z gnojem, bili smo pri veterinarju, ki mu je dal nekaj protialergijskih sredstev, vendar se ne izboljsa, potem sem na internetu odkril zdravilo Borac, katero naj bi pomagalo pri alergijah in tezavah s kozo pri mackah in psih, pa bi prosili, ce mi lahko poveste kaj vec in seveda kje je moc bodisi kremo ali kapsule kupiti ?
Glede na pasmo kužka in opisane spremembe, bi lahko šlo za bakterijsko bolezen-Impetigo.
Bolezen se navadno pojavi pri mladičkih, mlajših od enega leta, ni nevarna in lahko mine sama od sebe.
Pri nekaterih pasmah (doberman, buldog, boxer, shar-pei) se pojavlja pogosto tudi pri odraslih psih.
To je bakterijska bolezen (Staphylococcus), ki se pojavi brez vzroka ali pa kot odgovor na parazite, viruse, neprimerno okolje ali revno prehrano.
Kaže se s pojavom gnojnih mehurčkov-pustul na neporaščenih področjih na trebuhu ali pod pazduho. Mehurčki ne srbijo, niso boleči in lahko počijo ter pustijo krasto.
Pozdravi se spontano ali pa veterinar predpiše antibiotik v obliki kreme.
Če je lezij veliko, se priporoča kopanje z antibakterijskimi šamponi (vsebujejo klorhexidin, etyl laktat, benzoyl peroksid, npr. Lactaderm, Elactil-novo!, Clorexiderm).
Potrebno je poskrbeti za ustrezno prehrano, čisto okolje, pomagate si lahko tudi z dodatki, ki so namenjeni zdravju kože in dlake (Dermanorm kapsule ali olje, Dermatin in Petnil tablete, Vitaderm olje).
Vneta kožaNa vrh
Moj pes ima na trebuhu zelo vneto kožo, je rdečkaste barve in tam mu tudi izpada dlaka, to se pojavlja v krogih (na trebuhu, na komolcih, na kolkih..). Kako lahko to preprečim?
Vneta koža in odpadanje dlake sta lahko znaka za več obolenj. Nekatera od teh so lahko resna in se lahko tudi prenašajo naprej. Za določitev obolenja bi bilo potrebnih več informacij (se kuža praska, kakšno prehrano ima, kje živi, imate še kakšne druge živali, koliko časa se ta težava že pojavlja...) ter temeljit pregled kože in dlake.
Svetujemo vam, da s kužkom čimprej obiščete veterinarja, ki bo s pregledom in pogovorom lažje odkril vzrok težav. Pomagal vam bo tudi prilagoditi prehrano vašega kužka (v primeru alergij) in svetoval kako naprej.
Za nego kože in dlake obstaja več prehranskih dodatkov, ki pomagajo pri obnavljanju kože ter omogočajo sijočo, gosto dlako. Pomembno je seveda tudi krtačenje ter kopanje. Kopanje naj ne bo prepogosto in šampon naj ne bo preveč agresiven. Izberite najbolj primeren šampon glede na težave vašega kužka (vneta koža, srbečica, prhljaj...).
Za redno nego vam svetujemo:
1. Dermanorm olje ali kapsule, ki vsebujejo za kožo in dlako najbolj pomembne snovi.
2. Dermatin tablete vsebujejo biotin (vitamin H), ki ščiti kožo in dlako.
3. Petnil tablete povrnejo dlaki sijaj in gostoto.
4. Vitaderm olje pomaga pri občutljivi, suhi, luskinasti koži in izpadanju dlake.