Obolenja ušes
Muha odlaga jajčeca na pasja ušesaNa vrh
Nemškemu ovčarju na koncu ušes muha odlaga ličinke. kako se zdravi?
Največkrat so ugrizu muh izpostavljeni psi, ki živijo zunaj, pogosto v bližini drugih živali, na farmah.
Ugrizi so pogosti v času toplega vremena, poleti in jeseni.
Povzročajo jih različne vrste muh, ki se pridejo hranit na uho živali in včasih tudi na obraz.
Muhe so za psa nadležne, ugrizi pa zelo boleči. Poškodovana ušesa privlačijo ostale muhe, ki nato na rane odložijo jajčeca iz katerih se razvijejo ličinke. Največkrat si izberejo konice ušes zaradi tanke kože, dlak in nezmožnosti psa, da bi branil ta del telesa. Ušesne konice zadebelijo, so polne hrast in krvavih ranic.
Ob prvem pojavu ugrizov je potrebno konice ušes nežno umiti s toplo vodo z nekaj blagega antiseptičnega čistila.
Nato se na poškodovana mesta nanese antibiotično mazilo, ki prepreči infekcijo in tudi zagotovi delno mehansko pregrado za muhe.
Če so ušesa močno poškodovana in so ličinke že prisotne je potrebna veterinarska pomoč.
Veterinar lahko psa sedira, saj gre za boleč postopek čiščenja ran in odstranjevanja ličink ter odmrlega tkiva. Pes lahko prejme blago protibolečinsko sredstvo. Redko so potrebni sistemski antibiotiki. Uho, ki je močno poškodovano, lahko ostane zadebeljeno in brazgotinasto.
Najboljša rešitev težav je preventiva.
Če je mogoče psa premaknemo v notranjost, vsaj v času, ko je veliko muh.
Na ušesa nanesemo topikalni repelent, ki muhe odganja. Repelente lahko nanesemo na celo telo. Navadno taki repelenti vsebujejo permetrin ali piretrin. Repelenti morajo biti namenjeni uporabi na živalih, dobi pa se jih pri veterinarju!
Z repelenti se poškropi tudi prostor, kjer se žival zadržuje. Pomembno je odstraniti ves material, ki muhe privablja-smeti, ostanki hrane, iztrebki,... ter poskrbeti za čistočo psa-redno čiščenje, krtačenje, odstranjevanje morebitne sprijete dlake (urin, umazanija, iztrebki,...).
Ušesno masloNa vrh
Mojemu psu smrdi iz ušes, v ušesih pa se mu nabira maslo. Večkrat tudi stresa z glavo.
Najprej se posvetujte z veterinarjem, saj so vzrok smradu in stresanja z glavo lahko ušesni paraziti. Poskrbite za čistočo ušes vašega ljubljenčka. Svetujemo vam, da za vsakodnevno čiščenje uporabite Otifree. Učinkovito odstrani odmrle ostanke kože iz uhlja vaše živali, ohranja vlažnost v ušesnem kanalu, razgradi in zmanjša nabiranje ušesnega masla ter s tem zmanjša smrad. Hkrati pa tudi pospeši celjenje ran in preprečuje vnetja. Je pH nevtralen, ne draži živali ter ne reagira z lokalnimi zdravili za zdravljenje vnetja ušes. Uporabljate ga lahko tudi pred aplikacijo zdravil v uho.