Prebavni in urinarni sistem
- Kri v urinu psa
- Višavski terier bruha in nekontrolirano urinira
- Psička veliko pije in urinira
- Pes bruha in driska
- Psička ima drisko
- Kuža je zaprt (težave s prebavo)
- Psička bruha
- Uhajanje urina
Kri v urinu psaNa vrh
Zakaj nemški ovčar krvavo lula? Star je šest let.
Žal ste navedli premalo podatkov za bolj točen odgovor. Kdaj ste opazili kri v urinu, se je pojavila že kdaj prej, se kuža napenja ob uriniranju, kaže znake bolečine v trebuhu, je možno, da je prišel do kakšnega strupa za podgane,....?
Hematurija je prisotnost rdečih krvnih celic v urinu in je v večini primerov neobičajna ter zahteva pomoč veterinarja. Resnost je odvisna od vzroka in od spremljajočih znakov.
Nekaj možnih vzrokov je:
- bakterijsko vnetje urinskega trakta
- kamni (še posebej v mehurju ali uretri)
- tumorji urinarnega ali reproduktivnega trakta
- vnetja (npr. prostate)
- prirojene motnje urinarnega trakta
Redkeje:
- motnje v strjevanju krvi
- paraziti
- travma (ledvice, mehur)
- nekatera zdravila, toksini
- krvavitve neznanega vzroka (navadno iz ledvic)...
Ob pojavu krvi v urinu se lahko pojavijo spremljajoči znaki:
- boleče, težko uriniranje
- napenjanje ob uriniranju
- stalno uhajanje manjših količin urina
- trebušna bolečina...
Zdravljenje je odvisno od težave oz. vzroka.
Če kri v urinu ni prehodnega značaja in se pojavijo še drugi bolezenski znaki, nujno obiščite veterinarja.
Višavski terier bruha in nekontrolirano uriniraNa vrh
Imam dva problema z belim višavskim terierjem. 1. Veliko bruha, v avtu, po jedi, po spanju, kar tako... Kaj je narobe z njim? 2. Nogo dviguje za lulat, ne samo ob drevesa, ampak tudi ob stole, omare, pohištvo, LJUDI... Kako naj mu povemo, da nes ne sme označevati, kjer mu paše.
1. Če pes občasno bruha, ni z njim nič narobe. Psi navadno bruhajo, če pojedo kaj kar ne bi smeli, pojedo preveč, prehitro, se preveč razburijo kmalu po jedi ali pa so na splošno vznemirjeni ali nervozni.
Pomembno je tudi, da ločimo med bruhanjem in regurgitacijo.
Pri bruhanju pes na silo izbruha vsebino želodca, pri regurgitaciji pa se neprebavljena hrana vrne navzgor (hrana, ki ni dosegla želodca).
Bodite pozorni na dogajanje pred bruhanjem.
Če kuža bruha v avtu, morda slabo prenaša vožnjo. Posvetujte se z veterinarjem, ki vam lahko predpiše zdravilo proti slabosti ali pa si pomagajte s pomirjujočim učinkom feromonov DAP v spreju.
http://vet4you.com/index.php?dest=program&cat=artikel&Code=DAP2
Bodite pozorni na količino hrane, ki jo kuža poje ter kako hitro se zažene v hrano. Ali jo hitro pohlasta ali je počasneje? Pozorni bodite tudi koliko časa preteče od trenutka, ko kuža hrano poje do bruhanja. Se to zgodi hitro ali mine nekaj ur?
Če kuža bruha kar tako, pomislite kaj ste počeli pred tem. Se je kuža podil, igral, je od hranjenja minila manj kot ura, je prišel na obisk kdo, ki se ga kuža razveseli, se je razburil,...?
Če se bruhanje stalno ponavlja, pa ni pravega vzroka za to, se kuža slabo počuti (neha jesti, dvig temperature, umirjenost,...) ali pa se hkrati pojavi še driska ali morda celo kri v bruhanju, kuža izgubi na teži, pa vsekakor obiščite veterinarja.
Bruhanje je namreč lahko tudi znak večih bolezni (želodca, črevesja, ledvic, jeter,...). Veterinar bo po pogovoru z vami in pregledu kužka najlaže izločil ali potrdil prisotnost bolezni.
2. Psi markirajo svoje področje z urinom, da označijo svoj teritorij in potrdijo pripadnost temu področju.
Samci naj bi pri tem dvigovali nogo zato, da teritorij označijo na določeni višini in te oznake naslednji kuža, ki pride mimo ne bi spregledal, pravtako pa naj bi bil vonj tako dalj časa prisoten.
Ko pes označi teritorij, se iz urina izločijo posebne kemikalije, ki ostanejo na mestu uriniranja. Pes te kemikalije zavoha ob ponovnem obisku tega mesta in ga ponovno označi. Zato je zelo pomembno, da to mesto, če pes urinira v hiši, dobro očistimo.
Najboljša so čistila, ki vsebujejo antimikrobne encime, ki razbijejo molekule in s tem nevtralizirajo vonj. Psi imajo namreč bolj občutljiv voh kot ljudje in navadna gospodinjska čistila, čistilci za preproge in čistila na osnovi amoniaka, vonja urina ne odstranijo dovolj. Najbolje je, če pred uporabo čistila, površino temeljito obrišete s krpo ali papirnato brisačko oz. temeljito popivnate tekočino iz preproge.
Pes lahko urinira na neprimernih mestih iz medicinskega vzroka (vnetje mehurja, kamni, diabetes, druge metabolne bolezni...) ali pa gre za motnjo obnašanja. Pregled pri veterinarju bo izločil medicinske vzroke.
Če gre za motnjo v obnašanju, pa psička pozorno opazujte in ugotovite kdaj urinira.
Se to pojavlja že od vsega začetka ali je prej pridno lulal zunaj, zdaj pa kar naenkrat urinira znotraj in po ljudeh? Pomislite kaj bi lahko bil vzrok?
Je kuža večino dneva sam doma in morda ne zdrži toliko časa brez uriniranja ali pa vas pogreša in s tem želi pritegniti pozornost? Morda s tem izraža upor in svojo dominanco? Kužka kaznujte le v primeru, da ga ujamete pri uriniranju. S trdim glasom mu prepovejte početje in ga pohvalite, če bo ubogal.
Poskrbite, da utrdite vašo dominanco. Kuža mora vedeti, da ste šef vi in ne on!
Poskusite mu ponovno pokazati kam lahko hodi na potrebo. Peljite ga ven, najbolje, da nekaj časa hodite na isto mesto ter ob istem času (zjutraj, opoldne, po jedi, po igri, zvečer) ter ga vzpodbujajte, da opravi potrebo. Uporabljajte vedno enake besede ali stavke. Če opravi potrebo zunaj, ga seveda pohvalite, lahko mu privoščite priboljšek. Prav tako pazite, da ne boste vedno takoj po opravljanju potrebe odhiteli domov. S kužkom se zunaj še malo poigrajte.
Bodite vztrajni in potpežljivi, hkrati pa poskrbite, da bo kužku jasno, da ste glavni vi!
Morda lahko poskusite z uporabo feromonov tudi v stanovanju. Feromoni bodo psičku dali občutek pomirjenosti in varnosti.
http://vet4you.com/index.php?dest=program&cat=artikel&Code=DAP
Psička veliko pije in uriniraNa vrh
Kaj je narobe s psico, če noče jesti, samo pije vodo in pogosto urinira včasih tudi nekontrolirano urinira.
Psi normalno popijejo 20 do 40 ml na kilogram teže na dan (približno 3 do 4 šalice vode za približno 20 kg psa).
Pretirano pitje (polidipsija) in zato tudi pretirano uriniranje (poliurija) sta lahko znak večih bolezni:
- diabetes
- piometra - vnetje maternice
- bolezen ledvic
- bolezni jeter
- hiperadrenokorticizem - Cushingova bolezen
- hipertireoidizem (ščitnica)
- hipoadrenokorticizem - Addisonova bolezen
- hiperkalcemija (povišan nivo kalcija v krvi) ...
Večina teh bolezni je resna, spremljajo pa jih še drugi znaki, npr. pomanjkanje apetita, bruhanje, izguba teže, slab izgled kožuha, letargija-brezvoljnost, driska, povišana temperatura, izcedek iz nožnice...
Najbolje bi bilo, da psičko čimprej odpeljete k veterinarju, ki bo s pregledom krvi (urea, kreatinin, fosfor,...) in urina (specifična teža, proteini, sediment,...) ter morda dodatnimi testi (ultrazvok, rentgen) lahko določil pravi vzrok težav.
Pes bruha in driskaNa vrh
8 letni španjel, sicer zdrav, je včeraj izbruhal neprebavljeno kosilo. Pred tem ga je enkrat podriskalo. Zdaj nič ne je in ne pije, počiva, se ne meni za nas in tudi na prosto noče. Koliko časa ga lahko takole pustimo doma? Morda mu odleže samo po sebi. Sicer se bojim dehidracije. Kdaj obisk pri veterinarju?
Je morda vaš kuža pojedel kaj kar bi povzročilo drisko, bruhanje in slabo počutje? Premislite, če je dobil kakšno drugačno hrano kot ponavadi ali pa, če je možnost, da je kaj našel in pojedel na sprehodu. Je morda prehitro pojedel obrok ali pa ga je bilo več kot navadno?
Driska in občasno bruhanje se lahko pojavi zaradi spremembe prehrane, neprimerne prehrane (smeti, sladkarije,...), notranjih zajedalcev, okužbe z bakterijami ali virusi, metaboličnih motenj, stresa,...
Če ima kuža drisko ali pa občasno bruha in je bolj umirjen, vendar nima povišane temperature in ne kaže drugih znakov bolezni (močno in večkratno bruhanje, temperatura, brezvoljnost, cviljenje, slinjenje, težko dihanje, močna driska, krvava driska,... ), mu za kak dan odtegnite hrano, da se prebavni trakt umiri. Nato pa mu najprej ponudite manjše količine dietne hrane-pusto meso, npr. piščanca in riž. Če bo to dobro prenesel, nadaljujte z običajno prehrano.
_Če driska v dveh do treh dneh ne preneha ali pa se celo poslabša _in se pojavijo še drugi znaki bolezni, psičku pa se apetit ne obnovi, je potreben obisk veterinarja.
Če kuža bruha in ima drisko, izgublja elektrolite in lahko dehidrira. Poskrbite, da bo pil manjše količine vode naenkrat. Če sam noče piti, lahko poskusite tako, da mu v gobček zlijete malo vode s pomočjo brizge, vendar počasi in pazljivo.
Pri uravnavanju prebavnih motenj pa lahko psičku pomagate tudi s posebno pasto FLORYBOOST DOG, ki zaščiti sluznico črevesa pred absorbcijo toksičnih snovi in draženjem, nadomesti elektrolite, ki se izgubijo med drisko in vsebuje vir energije, da si žival hitreje opomore:
http://www.vet4you.com/index.php?dest=program&cat=artikel&Code=FLORYD
Če kuža nima apetita, noče piti, le brezvoljno leži, driska pa je močna in ker se bliža vikend, ko je težje najti veterinarja, kužka lahko odpeljete na pregled že zato, da se prepričate o resnosti stanja in pomirite svojo skrb.
Psička ima driskoNa vrh
Moja kužika je imela včeraj drisko. Zvečer sem ji dala za večerjo pusto piščanje meso in riž, jedla skoraj ni, ponoči pa je hotela kar nekajkrat ven. Od dveh ponoči je potem spala do zjutraj, na jutranjem sprehodu ni imela driske. Kaj svetujete - naj jo peljem k veterinarju, kaj ji naj dam za jesti? Drugače je bila na popoldanskem sprehodu živahna (ves čas je tekala za žogico, driske takrat ni imela). Hranim jo z briketi Canidae, občasno je kuhano govedino,piščanje pusto meso, purana, riž (vse neslano, saj za oba psa kuham posebej). V teh dneh ni jedla nič, kar ne bi jedla običajno.
V kolikor je imela vaša psička drisko le en dan, naj vas ne skrbi.
Driska se lahko pojavi zaradi večih vzrokov:
spremenjena prehrana, neprimerna hrana (smeti, sladkarije,…), notranji
zajedalci, okužba z bakterijami ali virusi, nekatera zdravila, metabolične
motnje, stres,…
Če je psička drugače zdrava, ne kaže drugih znakov bolezni (povišana
temperatura, pretirana umirjenost, bruhanje,...), je aktivna in ima
normalen apetit, ji le za kak dan odtegnite hrano, da se prebavni trakt
umiri. Nato pa ji ponudite najprej majhne obroke dietne hrane-npr. pusto
meso in riž.
Torej ste se odzvali pravilno.
V primeru, da driska v nekaj dneh ne poneha ali pa se pojavijo drugi znaki
bolezni in psička sploh nima apetita, pa je potrebno obiskati veterinarja.
Pri uravnavanju prebavnih motenj pa lahko psički pomagate tudi s posebno
pasto FLORYBOOST DOG, ki zaščiti sluznico črevesa pred absorbcijo
toksičnih snovi, nadomesti elektrolite, ki se izgubijo med drisko in
vsebuje vir energije, da si žival hitreje opomore.
Kuža je zaprt (težave s prebavo)Na vrh
Moj nemški ovčar ima probleme z prebavo,je namreč zaprt ne opravlja velike potrebe.
Vzroki za zaprtost (konstipacijo) pri psu so lahko različni. Najpogostejši vzrok pa je nepravilna prehrana in premajhna aktivnost.
Psi večkrat pojedo kaj kar zanje ni primerno (smeti, palice, del igračke...). Prav tako niso primerne kosti, saj se ne prebavijo v celoti in lahko povzročijo težave. Pogosto imajo težave dolgodlaki psi, saj pojedo precej dlak, ki lahko zapolnejo prebavila in motijo prebavne procese. Težave pri iztrebljanju so lahko tudi znak okužbe z glistami. Starejši psi so bolj nagnjeni k zaprtju, saj se jim z leti prebava upočasni, lahko pa pri nekastriranih samcih pride tudi do obolenja prostate, ki se kaže tudi kot zaprtje. Lahko je vzrok tudi vneto črevo. Pogost vzrok pa je tudi stres.
Največkrat se zaprtje kaže z napenjanjem psa, ki se dolgo trudi, da opravi potrebo, s tršimi in suhimi iztrebki ali pa celo pes ne more opraviti potrebe.
Zaprtje lahko vodi do drugih problemov, saj se ob zastoju iztrebkov v telesu nabirajo toksini. Pes lahko postane napihnjen, ima bolečine v trebuhu, izgubi apetit...
Če kuža izgubi apetit, postane preveč umirjen, ne more iztrebljati ali pa iztreblja kri, je nujen obisk veterinarja.
Kaj lahko storite sami?
Poskrbite za ustrezne količine vlaknine in tekočine v prehrani, za kvalitetno prehrano, brez nepotrebnih priboljškov in za dovolj gibanja. Pomagate si lahko tudi tako, da ob obroku vmešate kužku pšenične otrobe (pol do 2 žlički) ali pa pivski kvas.
Obstajajo tudi drugi dodatki, ki delujejo laksativno (odvajalno).
Priporočamo uporabo BEZOPET paste, ki obloži prebavni trakt in deluje kot mazivo ter vzdržuje naravno gibanje prebavnega trakta in s tem poskrbi za ustrezno iztrebljanje.
Lahko pa uporabite tudi ENTEROFERMENT. Preparat vsebuje mlečnokislinske bakterije (Lactobacillus acidophilus), ki uravnajo črevesno floro in s tem prebavne motnje.
Psička bruhaNa vrh
Imamo 3 leta staro maltežanko, ki že od rojstva bruha nekakšno rumeno in penasto snov (ni hrana), včasih pa so zraven tudi rdeče pikice. Včasih bruha vsakodnevno, so pa tudi obdobja, ko kar nekaj časa ne bruha. Kaj je to in kaj nam je narediti?
Bruhanje, ki se pojavlja le občasno, kuža pa je pozoren, živahen in ima
normalen apetit, je precej običajno.
Če pa je bruhanje pogosto ali več dni trajajoče, je to lahko znak bolezni.
Navajate, da psička bruha penasto, rumeno
tekočino. Kdaj se to dogaja? Je to zjutraj, predenj jo nahranite , se pravi na
tešče? Veliko kužkov namreč je le enkrat na dan, kar pomeni, da so del dneva in
celo noč brez hrane. Obrok se tačas že prebavi, želodček je prazen, kužki
pa že nestrpno pričakujejo naslednji obrok.
Predvsem pri mladičih, se v taki situaciji lahko zgodi, da bruhnejo
rumenkasto, penasto, smrdečo tekočino, ki pravzaprav vsebuje žolč. To je
še potencirano, če se lačen kuža napije vode.
Težavo navadno odpravimo, če kužkov obrok razdelimo na več manjših
obrokov, da želodec ni prazen dalj časa.
Vendar je vaša psička stara že 3 leta in se to stalno ponavlja.
Dobro bi bilo vedeti, če ima psička normalen apetit, s čim jo hranite, ali
poleg bruhanja kdaj tudi driska, je drugače živahna, kdaj se bruhanje za
nekaj časa prekine-v kakšni situaciji, je kužika večkrat nervozna, kakšno
terapijo je prejela,...
Omenjate tudi prisotnost rdečih pikic. Lahko gre za primes krvi.
Če kuža večkrat in intenzivno bruha, se napenja, to vzdraži sluznico
želodca, ki lahko zakrvavi in pojavijo se sledovi krvi v izbljuvani
vsebini.
Ker se stanje ne izboljša, vam priporočamo ponoven obisk veterinarja, ki
bo opravil potrebne preiskave (pregled krvi, izbruhane vsebine, morda
slikanje za prisotnost tujka ali pregled prebavil z endoskopom...). Morda
bi pomagalo, če s seboj prinesete tudi vzorec izbruhane vsebine.
Opazujte psičko in poskusite določiti kdaj bruhanje preneha-v kakšni
posebni situaciji?, morda spremenite prehrano...
Uhajanje urinaNa vrh
Pri naši 10 letni psički smo ugotovili, da ji uhaja urin. Kaj narediti?
Svetujemo vam obisk pri veterinarju.