Skelet (šepanje)
- Buldog šepa na obe zadnji nogi, težko vstane
- Kolčna displazija, pokanje v sklepih, flexadin
- Psu poka v sklepih
- Vnetje pokostnice, psička težko hodi
- Bolečine v hrbtu
- Pes šepa
- Težave s hojo
Buldog šepa na obe zadnji nogi, težko vstaneNa vrh
Angleški buldog šepa na obe zadnji taci. Moja buldoginja je stara 5 let in je najprejšepala samo na levo zadnjo taco, ko je nekaj časa ležala, potem se je razhodila in šepanja nisem zaznala. Včeraj pa se je prvič zgodilo, da se po sprehodu, ki ni bil pretirano dolg,zelo težko vstala, najraje bi se kar drsala po riti, da je prišla do večerje. Danes zjutraj pa se ni hotela vstati niti, da jo odpelejm ven, niti da pride po najljubši posladek. Nekako ni mogla dviniti rit, samo capljala je s prvimi tacami in videlo se je da bi rada, pa ne more. Ko jo je mož pridvignil je komaj stala, nekaj časa je imela dvignjeno eno nogo nekaj časa drugo. Stala je kratko cca 30 sekun, nato se je takoj vsedla. Ko je šel nato mož mimo nje je hotela od straha, da je ne bi dvigoval kar pobegniti, pa s eje samo vrtela po riti. Bila je pretžka (29 kg) in je sedaj po dijeti shujšala za 3-4 kg) Z dijeto nadaljujem, zato me je poslabšanje stanja presenetilo. Ali bo morala na operacijo?
Kot pri drugih pasmah, se tudi pri buldogu pojavljajo zanj značilne zdravstvene motnje. Veliko jih je vezanih ravno na izgled in značilnosti pasme.
Najbolj značilne so težave z dihanjem, občutljivost na temperaturo in vlago.
Pogoste so še težave z očmi, srcem, sklepi (kolčna displazija, luksacija patele, displazija komolcev, vnetje tkiva okrog kosti,...) in kožo.
Za buldoge je tudi značilno, da so precej odporne živali, ki lahko prenesejo ekstremne bolečine, zato je potrebno svojega psa dobro poznati in biti še posebej pozoren na spremembe v normalnem obnašanju, saj lahko hitro spregledamo bolezenske znake.
Pomembno je kakšno prehrano imajo, saj se hitro lahko zredijo. Na splošno so bolj neaktivni, notranji psi, čeprav obstajajo razlike med posamezniki. Pomembno je, da najdemo ravnotežje med prehrano in aktivnostjo psa ter, da poleti ne pretiravamo z aktivnostjo (težko dihanje, visoke temperature, vlaga). Življenjska doba buldoga je nekje od 8 do 10 let (seveda so tudi tu odstopanja, odvisno od posameznika).
Če vaša psička že dalj časa šepa in je celo na posebni dieti za znižanje teže, ste verjetno že obiskali veterinarja. Žal niste navedli kakšna je bila diagnoza oz. kaj točno je s psičkinimi nogami narobe.
Če dieta deluje, z njo nadaljujte, vendar bodite pozorni ali psička dobi vse hranilne snovi in vitamine. Lahko ji tudi dodajate vitaminske prehranske dodatke. Najbolje bi bilo, če psička z dieto nadaljuje pod nadzorom svojega veterinarja.
Ob zmanjšanju teže, so sklepi in kosti manj obremenjeni in zato se šepanje lahko izboljša. Če pa so sklepi že zelo okvarjeni, bo psička kljub ustrezni teži šepala ali težje hodila. Buldog je tudi pasma, ki ima deformirane noge.
Če psička ne more stati ali se šepanje slabša, nujno obiščite veterinarja, ki bo z ustreznim pregledom (ogled psičkine hoje, otip sklepov, slikanje,...) določil stanje psičke-za kakšne težave gre, ali je bolezen napredovala ter kakšna je najboljše rešitev.
Če okvare še niso resne, nadaljujte z dieto. Pomagate si lahko s prehranskimi dodatki, ki ščitijo sklepe in omogočajo hitrejšo obnovo sklepa (Flexadin tabletke, Caniviton prašek,...).
Če pa so okvare hujše, vam bo veterinar ob pregledu psičke najbolje svetoval kako naprej in ali je možno zadevo kako omiliti (protibolečinska sredstva-povprašate lahko o sirupu Meloxidyl) ali je potrebna operacija. Naj pa vas opozorim, da so buldogi precej zahtevni kar se tiče anestezije (zaradi značilnosti gobca in glave), zato se dobro pozanimajte o riziku anestezije.
Kolčna displazija, pokanje v sklepih, flexadinNa vrh
Sem lastnica 6-mesečne novofundlandke in glede na to, da so te pasme podvržene displaziji kolkov sprašujem, ali naj flexadin jemlje redno, vsak dan (ali se naredi kura in nato prekine) oz. ker obstajajo še drugi proizvodi podobnega delovanja (caniviton, hondroiton).....kaj je najbolj priporočljivo zanjo? Rentgesnko slikanje bomo opravili čez 14 dni. Pokanje v sklepih je zadnje čase slišati kar večkrat, ko gre po stopnicah navzdol ali ko se dvigne - po spanju...Ali pokanje izgine ob jemanju teh tablet?
Če ima vaša psička težave s sklepi, priporočamo Flexadin.
Tabletke zagotavljajo sklepnemu hrustancu vse potrebne hranilne snovi in tako omogočajo normalno funkcijo sklepov.
Sklepi so kompleksne strukture, katerih pomembna komponenta je ravno hrustanec. Ta obkroža konce kosti, ščiti kosti in absorbira šok med gibanjem. Struktura hrustanca omogoča, da sklep gladko deluje. Če pride do poškodbe hrustanca, je moteno pravilno delovanje sklepa. Če se hrustanec ne obnovi, se poškodbe še poslabšajo.
Zdrave sklepe vzdržujemo s pomočjo ustrezne teže živali (večja teža-večji je pritisk in obremenitev sklepov), ustrezne vadbe oz. gibanja (redno gibanje, umirjeno, brez skakanja, divjanja) ter s pomočjo dodatkov prehrani.
V Flexadinu sta združena glukozamin in hondroitin v obliki, ki se najbolje izkoristi v telesu (v ostalih dodatkih ni obeh sestavin ali pa nista v takih koncentracijah ter sta v obliki, ki se ne izkoristi tako učinkovito). Glukozamin in hondroitin sta gradbena elementa hrustanca in skrbita za ustrezno delovanje hrustančnih celic in zdrave sklepe. Mangan je njun kofaktor in vzpodbuja delovanje obeh. Vražji krempeljc pa je edinstvena, naravna učinkovina, ki ima protibolečinske in protivnetne lastnosti in s tem povrne živali kvalitetno življenje.
Flexadine se prvih 4 do 6 tednov daje v začetni dozi (odvisno od teže živali, navedeno na proizvodu) vsak dan, nato pa se preide na vzdrževalno dozo, ki je manjša. Prehajanje je postopno, zmanjšujemo po pol do ene tablete.
Če so težave večje, se tabletke lahko jemlje vse življenje. Stranskih učinkov ni oz. se lahko pojavi blažje vznemirjenje gastrointestinalnega sistema (kot ob menjavi hrane) ob začetku jemanja. Če je kdaj potrebna večja količina tabletk od vzdrževalne doze (večji napori, izkazovanje bolečine,...), se jo lahko poveča kadarkoli, odvisno od potreb živali.
Tudi, če kuža dobiva kakšna zdravila, je uporaba Flexadina primerna, saj ni medsebojnega vpliva na druga zdravila.
Po slikanju, ko bo veterinar interpretiral sliko in bo točno jasno kakšne okvare ima vaša psička, se posvetujte z veterinarjem o morebitnem nadaljnem poteku zdravljenja in primernih dodatkih.
Kar se tiče pokanja, je odvisno od vzroka pokanja-od stopnje okvare hrustanca. Če okvare niso večje, bo pokanje lahko prenehalo ali pa se bo omililo.
Psu poka v sklepihNa vrh
Zanima me, če je kaj narobe, če psu občasno poka v sklepih ko se npr. vstane,? Na desnem komolcu ima sicer ugotovljeno komolčno displazijo, ampak dokler ga to ne bo oviralo pri hoji ga ne bom dala operirat saj nič ne šepa.
Na žalost niste navedli koliko je vaš kuža star in ali mu poka v vseh sklepih ali le v komolcih.
Občasno pokanje v sklepih ni tako nenavadno. Največkrat poka v sklepih po tem, ko žival nekaj časa leži in nato vstane ter se pretegne. Je pa za pokanje lahko veliko vzrokov (prvi znak okvare sklepov, poškodba, bolezen (infekcija,...). Če bi bilo pokanje vse pogostejše, pojavila pa bi se tudi bolečina in šepanje, bi bilo potrebno obiskati veterinarja, ki bi z ortopedskim pregledom in morebitnim slikanjem določil pravi vzrok.
Če ima vaš kuža komolčno displazijo, še vedno lahko normalno funkcionira in ne potrebuje nujno operacije.
Ker se zavedate bolezni in ste o njej najverjetneje tudi poučeni, lahko z ustreznimi ukrepi napredovanje bolezni precej omilite.
Poskrbite, da bo vaš kuža primerne teže ter, da bo imel ustrezno dieto, ki vsebuje snovi potrebne pri okvarah sklepov. Redno naj se giblje, vendar bodite pozorni na to, da bo gibanje zanj primerno. Se pravi, redno, ne pa preveč intenzivno, brez divjanja z drugimi psi, skakanja za žogami, hitrega tekanja po stopnicah, po hribu navzdol,...
Pomagate pa si lahko tudi z dodatki, ki vsebujejo snovi, ki pomagajo pri obnovi hrustanca, lajšajo morebitno bolečino in vnetje ter omogočajo večjo gibljivost sklepov. Priporočljive so tablete FLEXADIN ali prašek ali tablete CANIVITON.
Vnetje pokostnice, psička težko hodiNa vrh
Imam 9 mesecev staro zlato prinašalko. Pred dvema mesecema smo prvič opazili težko hojo, predvsem pri vstajanju. Veterinar je sumil na vnetje pokostnice-predpisal je antibiotike. Stanje psičke je čedalje hujše. Ima nenehno vročino- torej po sprehodu-ki ni dolg-se psička ne more več vstati in v kolkih ji dobesedno poka! Psička biva v stanovanju čez dan je večji del na svežem zraku. Prosim za nasvet kaj še lahko storimo. Na koga naj se še obrnem? Psička je čez dan živahna, ko pa se umiri nastopijo zgoraj navedene težave.
Vnetje pokostnice pomeni vnetje plasti veznega tkiva, ki pokriva kost. Pravi vzrok vnetja ni znan. Obstaja pa več teorij o vzroku nastanka. Nekateri menijo, da gre za bakterijsko ali virusno vnetje, drugi, da na nastanek vnetja vplivajo geni (predisponirane so velike pasme) ter, da je kriva prehrana bogata z beljakovinami in maščobami (hrana za mladiče). Najverjetneje pa gre za multifaktorielno bolezen, ki ima več vzrokov.
Pojavi se pri mladih, rastočih psih, velikih pasem, med 5 in 12 mesecem starosti. Pogostejše je pri samcih. Pasme, ki so predisponirane so nemški ovčar, doga, doberman, zlati prinašalec, labradorec, rotweiler in basset.
Vnetje se pokaže kot obdobja šepanja, ki lahko trajajo več tednov, se menjajo iz ene noge na drugo. Najpogosteje so prizadete kosti podlahti, nadlahti, ter stegnenice in goleni. Pojavi se močna bolečina, vročina, izguba apetita in teže.
Diagnostika sestoji iz zgodovine pacienta, pregleda, ortopedskega pregleda, odvzema krvi, rentgenskega slikanja,...
Veliko je bolezni s podobnimi znaki, zato je potrebno ponoviti pregled, če bolezen ne mine sama od sebe v nekaj mesecih.
Preventiva za bolezen ne obstaja, vendar je dobra novica ta, da bolezen navadno mine sama od sebe v nekaj mesecih.
Vseeno, pa je dobro, če veterinar predpiše terapijo. Navadno gre za protibolečinska sredstva in mirovanje.
Sami lahko poskrbite, da bodo sprehodi krajši, brez divjanja in skakanja. Tudi doma naj ima kuža omejen prostor za gibanje. Ležišče naj bo mehko in na mestu brez prepiha. Omejite hojo po stopnicah. Če psičko vozite z avtom v prtljažnem prostoru, ji pomagajte pri vstopu in izstopu (jo dvignite ali ji kaj podložite).
Psički lahko morda ponudite tudi prehranske dodatke za zaščito kosti in sklepov, da preprečite bodoče težave.
V preparatu Flexadin je tudi ekstrakt rastline Vražji krempeljc, ki ima protivnetne in protibolečinske lastnosti. Tabletke lahko dobite pri veterinarju ali na naši internetni strani. Da se učinki res pokažejo pa traja nekaj tednov.
Glede na to, da ste navedli, da psički poka v kolkih, bi bilo morda smiselno kolke slikati (v kolikor tega še niste storili), saj je zlati prinašalec ena od pasem, ki imajo pogoste okvare sklepov. Žal niste navedli ali je veterinar psičko že slikal in ali je opravil ortopedski pregled (gledal kako psička hodi, teče, pretipal tačke in preveril odziv na bolečino). Prav tako je pomembno ali je psička prišla iz legla, kjer sta oba starša imela vzrejno dovoljenje in sta bila pregledana (displazija kolkov in komolcev).
Če se stanje ne umiri v nekaj tednih, ponovno obiščite veterinarja, ki bo znova ocenil stanje.
Če gre za okvare sklepov, bodo prehranski dodatki s hondroitinom in glukozaminom prišli prav. Prav tako pa so pomembni redno gibanje, kvalitetna prehrana in ustrezna teža psičke.
Bolečine v hrbtuNa vrh
Moja psička pasme nemški bokser, stara 6 mesecev, ima že en teden bolečine (najverjetneje) v hrbtu. Hodi počasi, po stopnicah zelo boječe in nesigurno, ko stoji drži tace široko in glavo sklonjeno naprej in navzdol. Težave ima s pobiranjem predmetov s tal, saj se težko skloni naprej. Večinoma leži in se težko pobere, velikokrat zraven tudi zajoka. Drugače je zelo igriva in hiperaktivna.
Simptomi, ki ste jih opisali, bi res lahko bili posledica bolečin v hrbtu, vendar bi se po injekciji stanje moralo izboljšati. Psička je tudi še zelo mlada.
Niste napisali kdaj ste prvič opazili pojav bolečine oz. kaj je počela psička pred tem. Je morda divjala s prijatelji, se podila in skakala za žogo, je morda skočila z višine navzdol ali hitela po stopnicah.
Hrbtenica je namreč sestavljena iz vretenc, ki so povezana z medvretenčnimi diski iz hrustanca. Ti diski omogočajo normalno gibanje vratu, repa, spremembe v drži in poziciji. Skozi vretenca, nad diski poteka hrbtenjača (z živčnimi vlakni). Če se disk poškoduje (hernija) oz. poči, pritisne na hrbtenjačo in lahko prepreči prenos po živčnih vlaknih. To se navadno kaže kot bolečina, oslabelost ali celo paraliza. Znaki so odvisni tudi od mesta poškodbe diska. Če poči vratni disk, je prizadeto celo telo. Poškodba diska vzdolž trupa vpliva na zadnje noge in na notranje organe.
K poškodbam so bolj podvrženi psi z dolgim hrbtom (jazbečar, basset), večina poškodb pa se pojavi nekje v sredini hrbta. Točen vzrok poškodbe večkrat ostane neznan. Pri malih psih, je pogost vzrok skok s pohištva na tla ali skok za žogico.
Prvi znak je bolečina. Kuža se usloči (poškodba v sredini hrbta) in težje premika. Ali pa noče premikati vratu, niti spustiti glave za pitje ali hrano (poškodba vratnega dela). Lahko je prisoten tudi derget (bolečina) in kuža hodi zelo previdno, počasi.
V resnih primerih so prizadeti živci mehurja in črevesja, pride pa lahko tudi do paralize.
Če veterinar želi preveriti stanje hrbtenice, lahko naredi rentgenski posnetek. Tako tudi lažje določi kje je poškodba oz. kakšna je resnost.
Terapija je navadno protibolečinska in protivnetna (injekcija, ki zmanjša oteklino). V resnejših primerih pa je potrebna operacija (čimprej po poškodbi).
Da si kuža opomore po taki poškodbi lahko traja več mesecev.
Poskrbeti pa morate za mirovanje oz., da psička ne skače, omejite ji tudi druge aktivnosti (sprehod samo na vrvici, brez igranja z drugimi kužki, žogami...).
Pomagajo tudi prehranski dodatki, ki poskrbijo za obnovo hrustanca. Priporočamo CANIVITON (tabletke za hitro delovanje ali prašek za nadaljno uporabo).
Če se stanje še ni izboljšalo, se vrnite k veterinarju (navadno se injekcije ponovijo), da opravi natančen pregled hrbtenice in ostalih kosti (noge).
Pes šepaNa vrh
Imamo eno leto starega mešanca velike rasti.Opažamo da že en teden šepa z desno taco. Kaj bi lahko bil vzrok.
Za šepanje je lahko veliko vzrokov.
Na žalost niste napisali podrobnosti o tem, kaj ste počeli predenj je kuža šepal. Ali ste bili na sprehodu, je kuža divjal s pasjimi prijatelji, je morda izginil iz vašega vidnega polja in bi se lahko kje poškodoval,...?
Najpogostejši vzroki šepanja so: poškodba (blazinic, kremplja, raztrganina, vbodna rana, zlom, absces...), artritis, poškodba mišic ali ligamentov, displazija, imunske težave, klopi,...
Najprej dobro preglejte tačke vašega psička. Bodite pozorni na morebitne poškodbe blazinic ali nohtov ter na prisotnost tujkov (trni, trave,...). Poglejte, če ima kuža kakšno vidno rano in potipajte tačko v celoti (jo pusti prijeti ali jo izmakne). Oglejte si tudi hojo-ali hodi po tački ali jo nosi dvignjeno. Je tačka otečena, na otip topla (morda gre za vnetje)? Če izraža bolečino (cvili ali poskusi izmakniti tačko), bodite pozorni kdaj se to pojavi (kje ga tačka boli).
Pogosto se zgodi, da psi presežejo svoje fizične zmogljivosti in si pri igri s sovrstniki poškodujejo ligamente ali pa mišice. Sploh je to možno, kadar kuža teče s polno močjo in nenadoma zamenja smer ali pa se celo zakotali po tleh.
Ni pa šepanju vedno vzrok poškodba. Vzrok je lahko tudi klopna okužba. Premislite ali je kuža pred kratkim imel klope.
Če najdete manjšo rano, jo temeljito očistite in razkužite in poskrbite za čistočo tudi v naslednjih nekaj dneh, da se rana zaceli. Če je že prišlo do okužbe, vnetja, obiščite veterinarja, ki bo predpisal ustrezne antibiotike.
Če ne najdete očitne težave in vaš kuža ne kaže večjih znakov bolečin, si je morda poškodoval mišico in potrebuje le nekaj časa in omejeno gibanje.
Ker je vaš kuža pravzaprav še mladič, bi lahko vzrok bil tudi boleče mišice in sklepi zaradi prehitre rasti. Ta težava se večinoma reši sama od sebe. Najbolje je, da v takem primeru preidete na hrano za odrasle pse in psička ne obremenjujete z gibanjem.
Poskusite lahko tudi s tabletkami ali praškom CANIVITON. Vsebuje snovi, ki pomagajo obnavljati hrustanec, vezi in tetive ter s tem omogočajo pravilno delovanje sklepov, kosti ter mišičnine. Priporočljiv je tudi pri večjih obremenitvah sklepov ali mišic, saj jih krepi in poskrbi za zaščito.
V kolikor kuža tačke ne pusti prijeti, ne hodi po njej, cvili in ima morda celo vročino, vleče tačko za sabo, ne more hoditi ali vstajati, pa le obiščite veterinarja.
Težave s hojoNa vrh
Doma imamo starejšega kužka, ki občasno šepa. Kako mu lahko olajšamo bolečine?
Svetujemo vam obisk pri veterinarju. Ta vam bo povedal vzrok šepanja pri vašem kužku.
Pri starejših psih si lahko pomagamo tudi z dodajanjem CHASSOTON GRANULAT-a k prehrani saj se pri njih pojavijo posebne potrebe pri sestavi prehrane. Teh potreb pogosto ne moremo zadostno zadovoljiti z običajno prehrano.
Visoka vsebnost školjčnih izvlečkov v Chassoton granulat-u izboljša gibljivost sklepov ter obremenljivost veznega in opornega tkiva pri starejših psih. Dodatek I-karnitina preprečuje pomanjkanje le-tega; ta igra odločilno vlogo pri delovanju srčne mišice in ostalega mišičevja. Pri tem ga podpira magnezij. Vitamin E in selen ščitita tkivo pred poškodbami, ki nastajajo pri presnovi strupenih snovi, vitamin A pa učinkuje pozitivno na funkcijo sluznice in vida. Cink je del nekaterih pomembnih telesnih encimov in tako pomaga pri nastajanju zdrave kože.