Ustna votlina
Obolele dlesni psičkeNa vrh
Imamo leto in pol staro zlato prinasalko,ki zivi z nami v stanovanju.naceloma je vse v redu.danes pa je dobila vrocino,tezko je in ima pordele dlesni ki ji obcasno zakrvavijo,zanima me kaj je lahko vzrok temu in zdravljenje.
Niste napisali ali ima vaša psička že dalj časa vnete dlesni in kakšno hrano dobiva (brikete, kuhano, konzerve). Morda je psički padla odpornost in so težave z zobmi postale bolj očitne.
Vnete in krvaveče dlesni so namreč lahko en od znakov prihajajoče paradontalne bolezni.
Bolezni dlesni in zob so najpogostejše bolezni s katerimi se srečamo pri psih in mačkah.
Znaki obolenja so: slab zadah, obarvani zobje, nabiranje oblog na zobeh, rdeče in vnete dlesni, slinjenje, težko jemanje hrane (vnete dlesni so boleče)...
Na pojav paradontalne bolezni vpliva več faktorjev: starost, prehrana (briketi odstranijo nekaj plaka, ravno tako igrače za žvečenje), pasma-genetsko (pogosteje pri majhnih in brahicefaličnih pasmah-potlačen gobček, premalo prostora v ustni votlini), higiena ustne votline (redno ščetkanje zmanjšuje nabiranje oblog), ustna votlina sama(psi, ki dihajo z odprtim gobcem imajo bolj izsušeno dlesen in trdovraten plak).
Povzročitelji so bakterije, ki jih najdemo v ustni votlini in v ostankih hrane. Bakterije, skupaj s slino in ostanki hrane potujejo v žleb med dlesnijo in zobom in se tam nabirajo v plak. Če se zob redno ne čisti, se na plaku nabirajo slina in minerali in tvori se trda zobna obloga-kamen. Sčasoma se žleb med dlesnijo in zobom poglablja in zob odstopi od dlesni ter postane majav. Gre za začetek paradontalne bolezni.
Če se bolezni ne zdravi, lahko bakterije prestopijo v kri in se raznosijo po telesu, predvsem v srce, jetra, ledvice, kjer povzročijo vnetja oz. različne okvare.
Paradontalne bolezni se ne da popolnoma pozdraviti, zato je pomembna predvsem pravočasna preventiva.
1. Redno ščetkajte zobe vaše psičke. Če to res ne gre, pa ji vsaj v gobček stisnite zobno pasto za kužke, ki s svojim delovanjem vseeno zmanjša število bakterij.
2. Psički lahko ponudite igračo za žvečenje (posebne reže poskrbijo za mehanično odstranjevanje oblog), na katero lahko tudi namažete zobno pasto.
3. Pazite na prehrano. Če jo hranite z briketirano hrano, ji ponudite brikete, ki so namenjeni negi zob in so večji, saj z grizenjem že odstranjujejo obloge.
4. Obiščite tudi vašega veterinarja, ki bo pravilno lahko ocenil trenutno stanje psičkinih zob in dlesni ter ustrezno ukrepal (morda bo potrebno čiščenje oblog).