Nega psa (koža, dlaka, oči, ušesa, ustna votlina)
- Mladiček cavalier se praska, kateri je pravi šampon
- Kuža si ne pusti čistit ušes
- Pasji prhljaj
- Kopanje in nega psa
- Alergija na bolhe
- Nega kožnih gub
- Težave s kožo
- Pasja krtača
- Kuža ima mastno dlako in smrdi
- Nesijoča dlaka
- Vitamini
- Zobni kamen
- Uporaba šampona
Mladiček cavalier se praska, kateri je pravi šamponNa vrh
Imam 4,5 mesece starega kužka pasme Cavalier King Charles Spanijel. Je negovan, cepljen, razčrvičen, skopan... kakšnih 10 dni nazaj je dobil tudi ampulo Strongholda. Se pa kljub vsemu zelo praska po sprednjih tačkah. Sploh pod pazduho. Videti ni ničesar, samo mokro dlako. Ne bi rada na vrat na nos letela k veterinarju, ker ni nič videti, je pa to praskanje zelo, zelo moteče. Imam občutek, da si celo malo dlake populi in potem zelo težko kaka, ker se tista dlaka vleče med iztrebki... Ali misilite, da bi pomagalo kakšno kopanje s šamponom Dermilen oz. iz vaše Kawu linije? Prosim svetujte šampon glede na to, da je kuža star šele 4 mesece in pol.
Cavalier je ena od pasem, ki so precej občutljive. Pri predstavnikih te pasme, se pogosto pojavijo določene težave s kožo.
Če se kuža praska, koža pa je rdečkasta, kaj hitro pomislimo na alergijo.
Ta pa se lahko pokaže v različnih oblikah. Najpogosteje kot težave s kožo, pa tudi srbečica oči in ušes ali prebavne težave.
Žal je težko odkriti pravi vzrok alergije. Navadno gre za daljši proces eliminacije določenih substanc.
Vzrok je lahko hrana, vdihane snovi (trave, prah, pršice,...), reakcije na pike insektov, parazite ali pa na zdravila, vakcine. Znaki so praskanje, izguba dlake, grizljanje, drgnjenje ob predmete in prebavne težave.
Prav tako se pri kavalirjih lahko pojavijo avtoimune bolezni (telo pomeša signale in imunski sistem napade lastne celice in organe). Kot avtoimune se lahko pokažejo določene bolezni kože, bolezni določenih organov-hipotireoidizem (pomanjkljivo delovanje ščitnice) ali addisonova bolezen ali pa sistemske bolezni (lupus, anemija).
Za srbenje so lahko krive tudi bakterije, ki tudi normalno živijo na koži, vendar se ob padcu imunosti ali v njim ugodnih pogojih preveč namnožijo ter povzročijo vnetje. To se pogosto zgodi na toplih, vlažnih mestih, kot na primer pod pazduho.
Ali se kuža praska po tačkah že od samega začetka ali je to nekaj novega? Ste kaj spreminjali v zadnejm času (hrano, ležišče, mesto sprehoda,...)?
Če gre za alergijo in se bo stanje slabšalo (vneta, močno rdeča in topla koža, izpuščaji, poškodovana koža zaradi praskanja,...), bo potreben obisk veterinarja, ki bo določil nadaljni postopek za odkrivanje vzroka in predpisal zdravila za lajšanje srbečice, če so potrebna.
Sami pa lahko poskrbite, da bo kuža vedno počesan, brez motečih vozlov ter poskrbite, da bosta koža in dlaka pod pazduho čim bolj suhi.
Ker je kuža dolgodlak in poje nekaj dlake, nato pa ima težave z iztrebljanjem, mu lahko ponudite pasto Bezopet, ki poskrbi, da se požrte dlake pomikajo naprej v prebavnem sistemu in ne povzročajo motenj ter s tem olajša iztrebljanje.
Za kopanje z medicinskimi šamponi je kuža res še precej mlad.
Proizvajalci šamponov Kawu linije ne navajajo izrecno, da šamponi niso za mladiče, vendar je potrebno biti previden.
Če šampon uporabite, ga pustite na dlaki manj časa kot pri odraslem psu in ga res temeljito sperite! Če se odločite za uporabo šampona, bi prišel v poštev Emoltan ali pa morda Meladerm.
_Našim dobaviteljem šamponov smo že poslali poizvedbo glede omejitve uporabe pri mladičkih in njihov odgovor vam bomo z veseljem posredovali čim bo mogoče.
odgovori naših dobaviteljev šamponov:
Šamponi za redno uporabo Kawu linije nimajo kontraindikacije za uporabo pri mladičkih, saj sestavine niso agresivne.
Pri medicinskih šamponih pa se le uporabi manjšo količino šampona in krajši čas izpostavljanja.
Prav tako nimajo kontraindikacije šamponi proizvajalca Vetoquinol. Sami pa za tako mladega kužka priporočajo prav Dermilen, saj je hipoalergen in vlažilen.
Kuža si ne pusti čistit ušesNa vrh
S psičkom (zahodnovisavski beli terier) imamo dokaj hude težave. Že dolgo ga boli uho, a mu ga se vedno nismo uspeli pozdraviti. Pri veterinarju se čisto razburi in tudi doma ima fobijo samo na steklenicko zdravilom. No, hujši problem je, da renči na nas, grize če mu hočemo pogledati v uho, boji se nas in sploh se nam je čisto odtujil. Kako naj mu dopovemo da nic nocemo in se mu spet priblizamo?
Obstaja več vrst pasje agresije, tudi agresija zaradi bolečine ali strahu.
Vnetje ušes je običajno precej boleče, nekateri psi pa imajo že sami po sebi fobije - ne prenesejo dotika tačk ali trebuščka, tretji ne marajo, če se jih prijema za ušesa. Te motnje je precej težko odpraviti ali omiliti.
Vnetje ušes je ena najpogostejših pasjih bolezni. Vzroki so različni: alergije, paraziti, mikroorganizmi, tujki, travma, hormonske motnje, dednost, imunske motnje, anatomija ušesnega kanala...
Znaki obolenja so: praskanje ušes, stresanje z glavo, smrad iz ušesnega kanala, izcedek, rdečina v ušesu, oteklina, bolečina, sprememba obnašanja-depresija, nemir, agresija.
Preventiva sestoji iz pravočasne diagnoze in terapije obolenja zunanjega ušesa, uravnavanja alergij in ušesnih parazitov, predvsem pa je pomembno redno čiščenje ušes. Če so ušesa čista, bo tudi zdravilo bolje učinkovalo.
Kdaj so se začele težave vašega kužka? Je imel slabo prvo izkušnjo z veterinarjem?
Pogosto se psi bojijo že samega vonja veterinarske ambulante. Na to reagirajo različno. Lahko nekako otrpnejo in prenesejo pregled ali pa postanejo agresivni. Veterinarji ali tehniki vedo kako ravnati s takim kužkom. Velikokrat pa ne gre drugače in je psička potrebno sedirati, da se lahko opravi pregled ušes, čiščenje in terapija.
Ker to doma ne pride v poštev, redno čiščenje in aplikacija zdravila pa sta pomembna, lahko poskusite s pomočnikom.
Potrebovali boste nekoga, ki ga kuža pozna in se navadno ob njem dobro počuti. Kužka naj pomočnik zavije v brisačo ali odejo in ga fiksira. Uporabite lahko tudi nagobčnik. Šele, ko je kuža že fiksiran, vzemite stekleničko s čistilom ali zdravilom. Kužka lahko mirite s prigovarjanjem. Nežno primite uhelj in v uho zlijte ustrezno količino sredstva. Navadno je potrebno čistilo vmasirati v uho tako, da zgnetete zunanji del uhlja ter nato čistilo obrišete iz uhlja. Če je uho zelo boleče, se fazi gnetenja izognite.
Kuža bo verjetno med čiščenjem intenzivno protestiral (spuščal čudne glasove, se zvijal...), vendar postopek vseeno izpeljite. Ko bo čiščenje končano, naj se kuža malo pomiri, šele nato ga spustite in, če bo vse dobro prenesel ga pohvalite in nagradite s priboljškom. Morda se bo kuža s časom navadil na postopek, sploh, če se bo vnetje umirilo in bolečina ne bo več prisotna. V kolikor bo čiščenje začel bolje prenašati, mu lahko priboljšek ponudite že med samim postopkom, da bo kuža čiščenje povezal z nečim pozitivnim. Prav tako ga po čiščenju poskusite zamotiti z igro oz. najljubšo igračo.
Pomembno je, da speljete postopek do konca, če se ga že lotite. Če odnehate takoj, ko se kuža razburi, si bo to zapomnil. Ko pristopite h kužku poskusite to storiti tako, da mu ne bo takoj jasno kaj sledi. Če bo že prej videl stekleničko ali pa odejico in, če boste vi živčni in boste omahovali, vam verjetno ne bo pustil blizu.
Če ne gre drugače, se dogovorite z veterinarjem in kužka večkrat peljite na kliniko, kjer ga bodo uspavali in mu tako lažje temeljito očistili ušesa.
Pasji prhljajNa vrh
Naša 10 mesečna bernka je dobila prhljaj najprej po hrbtu nato pa tudi spodaj po prsih. Hranimo jo večinoma z briketirano hrano ag. Umili smo jo z Emoltanom pa je bilo po hrbtu bolje spodaj pa ne. Kaj svetujete ?
Tako kot ljudje lahko tudi psi dobijo prhljaj. Ta je pri mladičkih celo precej pogost.
Bolj viden je pri kratkodlakih psih ali pri psih s temno dlako.
Prhljaj je suha, odmrla koža, ki se zaradi pomanjkanja vlage in olja nabere na koži in dlaki.
Pri mladičih je prhljaj precej pogost, saj njihove žleze lojnice, ki skrbijo za ustrezno mastnost in vlago kože, še niso povsem razvite. Najpogosteje se prhljaj pojavlja na hrbtu, vratu in v predelu križa. Pojav prhljaja lahko spremlja blago srbenje.
Na nastanek prhljaja pa lahko vpliva tudi več drugih dejavnikov: kvaliteta prehrane, šamponi, pogostost kopanja in temeljitost izpiranja, suh zrak (pogosto pozimi v stanovanju), neustrezno krtačenje, ki ne porazdeli maščobe enakomerno po dlaki, kronično draženje kože, dednost, neznan vzrok,...
Včasih pa prisotnost prhljaja lahko nakazuje začetek druge resnejše bolezni, zato je potrebno paziti na prisotnost drugih znakov bolezni (driska, povečano pitje, uriniranje, močno izpadanje dlake,...).
Prhljaja se lotimo tako s kopanjem kot s prehranskimi dodatki, ki vsebujejo snovi za lepšo kožo in dlako.
Šamponi naj vsebujejo salicilno kislino, žveplo (sulfate) ali oves. Uporablja se jih po navodilih proizvajalca in se jih predvsem temeljito spere. Ostanki šampona namreč lahko dražijo kožo in s tem povzročijo nastanek prhljaja. Prav tako ne smete kužka kopati prepogosto.
Prehranski dodatki pa naj vsebujejo maščobne kisline, biotin, vitamine B. Priporočamo uporabo tabletk DERMATIN in Petnil ali olja Dermanorm ali VITADERM.
Šampon Emoltan vsebuje ekstrakt pšenice in sulfat, ki blagodejno vplivata na kožo, vendar je bolj namenjen preprečevanju ali omilitvi srbečice.
Za odpravljanje prhljaja je primernejši šampon DERMITOL (ali pa morda Dermilen.
Pozorni bodite tudi ali se vam morda zdi, da se takoimenovani prhljaj premika. Saj obstaja kožni parazit Cheyletiella, ki izgleda kot prhljaj na koži. Gre za bolezen, ki se hitro širi in je zoonoza (okužijo se lahko tudi ljudje). V tem primeru pa prhljaj spremlja močno srbenje in pordela koža. Terapija (ustrezno injekcijsko sredstvo aplicira veterinar) je nujna tudi za vse druge živali, ki jih morda še imate. Potrebno pa je tudi poskrbeti za povečano higieno prostorov oz. okolja živali.
V primeru, da se kljub uporabi ustreznih šamponov in prehranskih dodatkov stanje ne izboljša, je priporočljiv obisk veterinarja dermatologa.
Kopanje in nega psaNa vrh
Imamo dva psa - pudljico in landseerja. razlika pri negi dlake med njima je več kot očitna. Landseer pride iz sprehoda čist, pasja gospidčna pa takšna kot, da je pivnik za vse, kar lahko stakne (sprehajamo ju po travniku). Pudljico česem po vsakem sprehodu, ji umivam tačke, trebuh - če se le da le z vodo, kar pa vedno ne zadošča. Mislim, da je dlaka zaradi pogostega umivanja in sušenja s fenom kar precej izušena, saj se ji tudi zelo hitro naredijo vozli. Landseerja kopamo po potrebi, najraje zaplava v reki ... z njegovo dlako nimamo problemov, razen povečanega izpadanja sedaj pomladi in na poletje, medtem, ko mu je pozimi dlaka komaj izpadala. kaj mi svetujete? kateri šampon naj uporabim za gospodično, ki jo kar naprej umivamo in kateri za belega psa, katerega dlaka je popolnoma duge kvalitete?
Doma imate precej različni pasmi, kar se tiče temperamenta in seveda tudi kvalitete dlake.
Različne pasme in življenjski stili (življenje v stanovanju, zunaj), zahtevajo različno nego, pogostost kopanja in vrsto šampona (glede na tip kože, dlake, težave).
Nekateri psi so res prave krpe na štirih nogah, saj iz okolja poberejo veliko prahu in umazanije, vendar s kopanjem vseeno ne pretiravajte. Primernejše je redno česanje, ki odstrani odmrlo dlako, umazanijo in enakomerno raznese maščobo po dlaki.
Če vaša gospodična drugače nima težav s kožo (praskanje, prhljaj, prekomerno izpadanje dlake, alergije...), uporaba medicinskih šamponov ni priporočljiva.
Uporabite lahko šampon Kawu *2 V 1.* Šampon ima lastnosti balzama in omogoča lažje razčesavanje dlake, preprečuje vozlanje, dlako naredi mehko in sijočo.
V poštev bi prišel tudi šampon Dermilen, ki ima rahlo mastilen učinek proti izsuševanju kože in je hipoalergen.
Za redno nego dlake psa kot je Landseer, pa je ustrezen Kawu šampon *Z NERČEVIM OLJEM*, ki je namenjen negi daljše dlake in ima ravno tako lastnosti balzama.
Alergija na bolheNa vrh
Doma imamo 5 mesecev staro psičko pasme shih-tzu. Izgleda, da je zelo alergična na pike bolh, ker se ji okrog pika naredi večja rdečica in zelo se praska ... sicer uporabljamo ampule proti bolham in klopom, vendar v stiku s kakšnim kužkom, očitno še vedno dobi kakšno bolho, ki jo potem pika.
Alergija je preobčutljivost telesa oz. imunskega sistema na določeno snov (alergen).
Če pride telo v stik z alergenom, se začno proizvajati protitelesa, ki branijo telo pred telesu škodljivimi snovmi.
Bolšji ugrizi so najpogostejši vzrok srbeža in praskanja pri psih in mačkah. Ob ugrizu bolha spusti slino, v kateri je posebna beljakovina, v kožo psa in razvije se alergična reakcija, ki se kaže s praskanjem in srbenjem. Srbež lahko traja tudi še 2-3 tedne po ugrizu.
Če se želite bolh znebiti morate poskrbeti tudi za čiščenje okolja v katerem živi vaš kuža. Potrebno se je znebiti vseh razvojnih oblik bolhe in ne le odraslih bolh.
Poskrbite za ležišče vašega kužka in ga temeljito prekuhajte, stanovanje pa posesajte ter uporabite sprej proti bolham. To ponovite na 2-3 tedne. Mesečno pa uporabite ampule proti bolham.
Na tržišču je nekaj protialergijskih šamponov, ki pomagajo ublažiti srbečico.
Priporočimo vam lahko šampon *Allercalm*, ki kožo pomirja, vlaži ter tvori zaščitni film.
Prihaja pa tudi novi šampon *Emoltan*, ki blaži srbenje, vlaži ter mehča kožo, jo čisti, krepi ter vzdržuje naravno odpornost kože.
Za kopanje občutljivih pasem, pa lahko uporabite *DERMILEN*. Šampon je hipoalergen in preprečuje izsuševanje kože.
Vendar kužka ne kopajte prepogosto, ker kopanje dlako razmasti in odstrani zaščitni sloj. Za kožuh poskrbite s temeljitim česanjem in vlažno krpo ter poskrbite za zaščito pred bolhami.
Nega kožnih gubNa vrh
Imamo 1 leto starega angleškega buldoga.Zanima me kako najlepše poskrbeti za nego njegovih globokih gub na glavi,okrog nosu.Sčim je najboljše to negovati,ker ima zelo občutljivo kožo in se mu gube pogosto vnamejo.
Angleški buldog je vsekakor pasma, ki ima lahko precej občutljivo kožo, kljub temu, da je koža precej debela. Značilne za njihov videz so globoke gube na glavi ter okrog gobčka.
Te gube pa predstavljajo tudi problematično področje, saj se tu lahko hitro razvijejo ustrezni pogoji za razvoj bakterij in pride do vnetja. Koža postane rdečkasta, vlažna ter smrdeča.
Podite pozorni na spremembe v gubah in poskrbite za redno nego le teh.
Kužka redno česite, saj to vzpodbuja produkcijo kožnih olj, ki kožo vsaj delno zaščitijo.
Vsakodnevno temeljito obrišite gube z vlažno krpo.
S kopanjem ne pretiravajte. Kužka kopajte po potrebi oz. ne več kot na dva meseca. Uporabite nežen, hipoalergen šampon.
Lahko vam priporočimo šampona nove Kawu linije:
EMOLTAN je hipoalergen šampon, ki preprečuje srbenje, kožo mehča, jo vlaži, čisti in krepča.
ELACTIL je antiseptični šampon, ki kožo zmehča, čisti ter zmanjšuje možnost okužb.
Za občutljivo kožo je primeren DERMILEN, ki je primeren za bolj pogosto uporabo na občutljivi koži.
LACTADERM deluje antiseptično in zmanjšuje možnost okužb, kožo vlaži in preprečuje neprijetne vonjave ter preveliko produkcijo lojnih žlez.
Težave s kožoNa vrh
2 leti in pol staro novofundlandko imamo, ki je imela že pred kakšnim letom obupne težave s kožo in dlako - rekli so nam, da so pršice (mi smo mislili, da je prhljaj), s težavami smo jih odpravili z uporabo ampul proti bolham in klopom.
Verjetno ste že pošteno zaskrbljeni, ker ima vaša velikanka težave.
Navedli ste, da je imela psička pršice, ki ste jih odpravljali s pomočjo ampul. Poleg ampul je priporočljiva uporaba ustreznih šamponov. Je morda šlo za garje ali Demodeks?
Demodikoza je kožna bolezen predvsem mladih psov. Povzročitelj je prisoten na koži večine psov, vendar ne povzroča težav. Navadno se bolezen pojavi ob padcu odpornosti in hitro se lahko pojavijo še dodatne okužbe in težave. Lahko se pojavi lokalno (izguba dlake, slaba odlakanost, kraste, rdečica kože-vse predvsem po glavi, smrčku. Dlaka ima masten, vlažen izgled.) in pri zdravih mladih psih največkrat spontano mine. Včasih pa se razvije generalizirana oblika, ki prizadene celo telo (izpada dlaka, koža je mastna, poka, pojavi se prozoren izcedek). Taka oblika je težko ozdravljiva.
V obeh primerih so nujne kopeli s posebnimi šamponi (vsebujejo peroksid), ki jih predpiše veterinar. Pri generalizirani obliki pa je potrebno tudi sistemsko zdravljenje.
Garje so za psičko neprijetne, saj samice v kožo kopljejo rove, v katere odlagajo jajčeca. To pa povzroča srbenje, koža se vname in pojavljajo se še sekundarne okužbe.
Težave s prebavo in slaba kvaliteta dlake sta lahko povezani s slabim imunskim sistemom in preobčutljivostjo. Poskrbite za kvalitetno prehrano (bodite pozorni, da psička nima alergije na določeno vrsto hrane), čisto in mirno okolje psičke ter uporabljajte šampone za občutljivo kožo.
Pri nas so na voljo različni šamponi. Naj omenim EMOLTAN, ki preprečuje srbenje, kožo mehča, vlaži, čisti in krepi ter vzdržuje naravno odpornost kože in dlake.
Za krepko, sijočo dlako in zdravo kožo pa lahko poskrbite s prehranskim dodatkom v obliki tabletk DERMATIN, ki vsebuje biotin (pomemben za zaščito in normalno delovanje kože in dlake).
Upam, da boste težave vaše psičke čimprej rešili in bo kmalu spet elegantna in veličastna kot je značilno za novofundlandce.
Pasja krtačaNa vrh
Katero krtačko naj psu kupim, saj mu precej izpada dlaka?
Če vašemu kužku prekomerno izpada dlaka, poskrbite za redno česanje, ki odstrani odvečno dlako, da se ta ne bi sprijela v vozle.
Kakšno krtačo ali glavnik je najbolje uporabiti je odvisno od vrste dlake vašega kužka. Ima kuža dolgo dlako, je ta gosta ali kratka, resasta,...?
S česanjem odstranite celotno odpadlo, odvečno dlako (ne glede na to kako dolga je).
Priporočamo vam krtačo KONG ZOOM GROOM za pse, saj deluje na principu magneta in tako odstrani odvečno, izpadlo dlako. Hkrati z masažo stimulira kapilare v koži in s tem produkcijo olja, kar pripomore k sijoči dlaki in zdravi koži. Krtača je narejena iz posebne gume in se enostavno očisti.
Poskrbite pa tudi za ustrezno prehrano in okolje vašega kužka. Kot pomoč za zdravo kožo in sijočo dlako, mu lahko ponudite tablete PETNIL ali DERMATIN. Te vsebujejo snovi, ki jih koža in dlaka nujno potrebujeta (biotin). Dlaki se povrne sijaj in gostota, zmanjša pa se prekomerno izpadanje ter pojav prhljaja.
Kuža ima mastno dlako in smrdiNa vrh
Imamo pet mesecev starega labradorca, pri katerem opažamo da ima občasno zelo neprijeten vonj in tudi dlaka postane mastna na otip.to se pojavlja občasno nekajkrat na dan.pes je redno cepljen,pregledan,prehranjuje se s hrano pro formans.prosim za nasvet kaj storiti?
Na stanje kože in dlake lahko vpliva več faktorjev.
Če hranite psička s komercialno vnaprej pripravljeno hrano, naj bi kuža dobil vse snovi, ki jih potrebuje za svoj razvoj. Včasih pa lahko določena snov v hrani povzroči alergijo in je potrebno hrano zamenjati.
Na stanje kože in dlake lahko vplivajo določene bolezni: bakterijske, glivične, zajedavske, hormonske ali metabolične motnje…
Zato je zelo pomembno, da se posvetujete z veterinarjem, ki bo kužka temeljito pregledal!
En od možnih vzrokov za vašo težavo je lahko mastna seboreja (Seborrhea oleosa). Gre za bolezen, kjer zgornji sloj kože in lojne žleze izločajo preveliko količino maščobe. Obstaja primarna seboreja, ki se pojavi že pri mladih psih in sekundarna, ki se navadno pojavi pri starejših živalih.
Najpogostejše pasme, ki obolijo so: ameriški koker španijel, višavski terier, basset, springer španjel. Takoj za njimi pa so: irski seter, nemški ovčar, labradorec, jazbečar, sharpei, doberman.
Velikokrat se prvi znaki spregledajo, saj gre lahko le za nesijočo dlako in prhljaj.
Kasneje se pojavijo še povečano odpadanje dlake, mastna dlaka na dotik, neprijeten vonj kože (izrazito v predelu podpazduhe in trebuha), lahko se tvori tudi več ušesnega masla in se pojavijo suhi, lomljivi nohti.
Taka koža je podvržena poškodbam, saj je srbeča in se žival praska ter infekcijam kože.
Če pride do kožnega vnetja, bo veterinar predlagal najboljšo terapijo.
Vi pa lahko kužku in vam lajšate težave z uporabo ANTISEBOREIČNIH ŠAMPONOV.
Na začetku je potrebno kopanje večkrat tedensko, nato pa manj pogosto. Pomembno je, da medicinski šampon ostane na koži okoli 10minut, nato pa ga temeljito sperete!
Priporočamo: DERMITOL (nova Kawu linija) ali pa Sebolytic
Nesijoča dlakaNa vrh
Dlaka mojega prinašalca je kljub redni negi nesijoča. Ali obstaja kakšen dodatek k prehrani za lepšo dlako?
Za lepo dlako ni dovolj le redna nega. Za kvalitetno in sijočo dlako morate kužku zagotoviti kakovostno prehrano, ustrezna negovalna sredstva, dovolj gibanja,… Vpliva pa tudi splošno zdravstveno stanje kužka ter starost.
Pomagate pa si lahko tudi s prehranskimi dodatki, kot so naprimer Dermanorm kapsule ali olje. Vsebujejo boračevo (cis- in gama-linolenska kislina) in ribje olje (omega-3 maščobe) ter esencialne maščobne kisline, ki so potrebne za razvoj zdrave kože in dlake.
Za dlako je zelo pomemben tudi vitamin H ali biotin, ki ga najdete v tabletkah Dermatin. Pomanjkanje biotina se kaže s pusto dlako, brez leska, ki lahko tudi nadpovprečno izpada ter s prhljajasto kožo. Po uporabi Dermatina, lahko kužku do goste in sijoče dlake pomagate še s Petnilom.
VitaminiNa vrh
Mojemu psičku se luščijo in lomijo kremplji. Katere vitamine naj mu dodam?
Svetujemo vam, da mu dodate Vita pet pasto.
Lahko pa uporabite dodatke v obliki tablet in sicer tablete Dermatin.
Zobni kamenNa vrh
Kaj naj uporabljamo pri psu za preprečevanje nabiranja zobnega kamna?
Stomadex C tablete preprečujejo nastanek zobnih oblog in zobnega kamna ter tako posredno nastanek poškodb dlesni, infekcij v ustni votlini in izpadanje zob.
Svetujemo vam, da svojemu ljubljenčku redno krtačite zobe. V ta namen lahko kupite posebno krtačko in zobno pasto za pse.
Paradongyl gel za ustno higieno z ščetko (zobna pasta z Chlorhexidinom), encimska zobna pasta z okusom ribe, encimska zobna pasta z okusom perutnine.
Na trgu so tudi posebno oblikovani DENTAL KONGI. Posebno oblikovana površina omogoča tudi čiščenje zob medtem, ko pes konga grize. V posebne zareze lahko stisnemo tudi posebno kong pasto ali pa zobno pasto in tako še povečamo učinek čiščenja.
Uporaba šamponaNa vrh
Kateri šampon mi svetujete naj uporabim za svojega psa?
Predno kupite šampon za svojega psa se prepričajte o tem za kaj ga rabite oz. kakšno kožo ima vaš pes. Na voljo je veliko različnih šamponov:
Meladerm je šampon za čiščenje in nego kože ter podporo terapije pri srbečici.
Octiderm je šampon za čiščenje in nego dlake pri suhem prhljaju.
Peroxiderm uporabljamo pri bakterijsko inficiranih površinskih vnetjih kože pri psih, pri aknah, prhljaju, kot stranska terapija pri sekundarnih infekcijah ali pred uporabo antiparazitskih sredstev, čiščenje globoko zagnojenih kožnih vnetij ali inficiranih dekubitusov.
Lactaderm je šampon z etillaktatom za čiščenje in nego kože in dlake (za pse in mačke).
Dermilen hipoalergenični šampon z mastilnim učinkom proti izsuševanju dlake.
Dermilen S šampon za čiščenje in nego suhe dlake
Dermilen O šampon za čiščenje in nego mastne dlake