Razno
- Želva znesla jajca
- Izrastki pri kuncu-seski
- Otroci so se naveličali činčil
- Kastracija kunca
- Spol želve
- Kastracija morskega prašička
- Hrček
- Vitaminski dodatki za želve
- Vitamini za ptiče
Želva znesla jajcaNa vrh
Zadnje čase je bila moja (grška) želva nekoliko nemirna. Včeraj pa sem v njenem zagrajenem prostorčku na vrtu našla 3 jajca, katere pa ni zakopala. Bila so kar eno na enem koncu drugo na onem... Na internetu sem zasledila da jih zakopljem v rahlo zemlo, miuko, pesek... in da je navada želv da si poišče prostorček, kjer večino dneva sije sonce..., vendar če pustim miuko na soncu, se preveč segreje in to po moje nebi bilo dobro za jajčka..! Kako naj ravnam z njimi, kam jih zakopljem, ali jih res pustim na soncu čez dan in ali jih ko je dež oz. ponoči spravim na varno, da jih nebi mačke odkrile?
Želve navadno ležejo jajca v luknjo, ki jo izkopljejo v zemljo in jo, ko so jajca izležena tudi zakopljejo nazaj.
Preden izležejo jajca, postanejo nemirne, razdražljive, se več premikajo, vohajo, kopljejo in iščejo primerno mesto za jajca.
Razmnožujejo se od maja do junija, julija. V zemljo odložijo od 4 do 7 jajc, ki jih zagrebejo v kotanjo globoko do 15 cm. Mladiči se po 70 do 90 dneh izležejo, odvisno od temperature in vlage. Tista, ki so izpostavljen večji temperaturi, se navadno izležejo kot samičke in tista globje kot samčki.
Za večino želvjih vrst je značilno, da ležejo jajca tudi v odsotnosti samca. Taka jajca so neoplojena in iz njih se ne morejo izleči želvice, zato jih je najbolje odstraniti iz ograde.
Za želve pa je značilno tudi, da več let lahko ohranijo samčevo seme, odvisno od vrste. Kar pomeni, da želva lahko izleže oplojena jajca tudi več let po stiku s samcem.
Navadno se oplojena jaca loči od neoplojenih po barvi. Izležena jajca so sivkasto bele barve, nato pa se začne izoblikovati belina na vrhnjem delu jajca, ki se prenese čez celo jajce, če je to oplojeno in v njem raste zarodek.
Če so jajca oplojena in jih premikate, je pomembno kako so bila jajca postavljena-označi se vrhnjo točko jajca in se jajca postavi v inkubator oz. na posebno mesto, dokler se ne izležejo, v isto pozicijo kot so bila izležena. To je pomembno zaradi pravilnega razvoja zarodka in posebne sestave samega jajca.
Če vaša želva ni bila v stiku s samcem in jajc ni zakopala, verjetno ne gre za oplojena jajca.
Izrastki pri kuncu-seskiNa vrh
Imam pritlikavega kunca - samčka, pri katerem sem na trebušni strani opazila tri izrastke podobne mlečnim bradavicam. Ena je med prvima tačkama ostali dve pa vsaka na svoji strani. Zanima me ali imajo tudi samčki bradavice ali naj grem zaradi izrastkov k veterinarju.
Samičke pritlikavega kunca imajo štiri do pet parov mlečnih žlez in seskov. Vendar se seski pod krznom težko opazijo, če samička še ni imela legla.
Samčki navadno nimajo seskov. Se pa občasno lahko pojavi en ali dva seska, ki pa nista popolnoma razvita.
Če kunec nima seskov še ne pomeni, da je samček, saj seskov lahko le ne opazite in obratno.
Podobno je s testisi, saj jih samčki lahko potegnejo v trebušno votlino in niso takoj opazni.
Najbolje je, če spol pri kuncih določi strokovnjak, ki ima s kunci veliko izkušenj (rejec, veterinar). Spol bo določil glede na obliko spolnih organov.
Žal se pri določanju spola nestrokovnjak kaj hitro lahko zmoti.
Če so kuncu spol določili v trgovini za male živali in niste popolnoma prepričani ali je določitev točna, se lahko obrnete na veterinarja, ki ima s to vrsto živali več izkušenj.
Eni najbolj izkušenih so na primer v ambulanti Veterinarske fakultete-Ambulanta za ptice, kunce, glodavce in plazilce, Cesta v Mestni log 47, Ljubljana, ki so dosegljivi vsak dan od 10-14 ure, 01/4779 251.
Kadarkoli posumite, da je z vašim kuncem morda kaj narobe, se čimprej obrnite na veterinarja, saj so kunci precej občutljive živali in večina bolezni pri njih poteka zelo hitro. Zato je pomembna čimprejšnja pomoč veterinarja.
Otroci so se naveličali činčilNa vrh
Imam dve činčili, parček, stari leto in pol. Otroci so se jih naveličali, pa me zanima, če slučajno veste, ali bi jih kdo hotel kupiti.
Če ste se odločili vaši činčili oddati, nam lahko pošljete podatke (kontaktno telefonsko številko ali email naslov) in slikico, da ju objavimo na naši internetni strani. Prav tako lahko objavite brezplačen oglas na drugih internetnih straneh ali v tiskanih medijih.
Ko kupimo žival, zanjo prevzamemo odgovornost.
To pomeni, da ji moramo priskrbeti vsaj hrano, vodo, zavetje in zdravstveno oskrbo.
Nikoli ni pametno živali kupovati brez razmisleka, impulzivno ali z namenom, da jo podarimo otroku, ki je še premlad, da bi zanjo sam ustrezno skrbel.
Prav tako ni odgovorno, da žival kar oddamo, če se je otroci naveličajo. Žival je živo bitje, z občutki in potrebami!
Upam, da bosta vaši činčili našli dober nov dom.
Kastracija kuncaNa vrh
Pred kratkim sem si kumpila hišnega kunca. zanima me pri katerem letu se ga lahko da kastrirati?
Kastracija samčkov kuncev je priporočljiva kadar imate več samčkov, da preprečite boje oz., če imate samčka in samičko, pa si ne želite mladičkov. Priporoča pa se tudi kot preventiva neželjenega vedenja kot je markiranje teritorija (urin ima močan vonj), agresivno vedenje ter naskakovanje.
Testisi se v skrotum spustijo pri starosti 2,5 do 3 mesece. Kastracija se opravlja nekje okrog 4 ali 5 meseca starosti.
Poseg poteka v splošni anesteziji. O samem poteku anestezije in kastracije se pred posegom pogovorite z izbranim veterinarjem. Izberite veterinarja, ki ima izkušnje s kunci.
Ni potrebno, da so kunci pred posegom tešči (kot psi in mačke), saj ne bruhajo. Ponudite jih hrano in vodo pred posegom in tudi takoj po posegu. Morda bi bilo dobro, če nekaj njegove običajne hrane nesete kar s seboj k veterinarju, da bo kunec tam dobil enako hrano kot doma.
Po posegu navadno kunec dobi protibolečinska sredstva. Včasih se lahko isti ali naslednji dan v urinu pojavi kri. Po posegu kunca še nekaj dni bolj nadzorujte oz. ga imejte v kletki in preverite kako se celi rana. Poskrbite, da bo kunec normalno jedel, saj imajo precej občutljiv prebavni trakt.
Spol želveNa vrh
Zanima me, kako se loči kopenske želve po spolu?
Glede na to, da so notranji organi (s tem seveda tudi spolni organi) želve skriti v oklepu, se težko določi spol želve kar tako na hitro.
Obstaja pa nekaj značilnosti po katerih izkušeno oko lahko loči samčka od samičke.
Največkrat so to: dolžina in debelina nohtov zadnjih nog (samci imajo debelejše, daljše in zavite), dolžina repa (pri samcih daljši, tanjši), pozicija zadka na repu (samice imajo zadek tik ob telesu, samci pa nižje na repu), spodnji del oklepa-plastron je pri samcih nekaterih vrst vbočen, razlikuje pa se lahko celo barva kože.
Najbolj zanesljivo bo spol določil veterinar, ki ima izkušnje z želvami ali pa si bo pomagal z endoskopskim pregledom.
Kastracija morskega prašičkaNa vrh
Zanima me kako poteka kastracija morskega prašička(samčka) in koliko približno to stane. Imam morskega prašička in bi ga rada kastrilali ker imamo že polno mladičkov.
Kastracija je poseg, pri katerem veterinar navadno odstrani testisa prašička vsakega posebej.
Verjetno se boste za poseg morali naročiti. Ob tem boste tudi prejeli natančna navodila oz. vas bo veterinar ob obisku seznanil s potekom postopka ter z morebitnimi komplikacijami.
Poseg je nekoliko drugačen kot pri psih in mačkah in anestezija predstavlja za prašička večji stres.
Tudi učinki kastracije so drugačni, saj kastracija ne vpliva na vedenje živali ne umiri kot se lahko zgodi pri psih in mačkih. Zato je smiselna kastracija kot preprečitev brejosti, če imate samčka in samičko, ne pa, za
rešitev problema agresivnosti pri dveh samčkih.
Priporočamo vam, da poiščete veterinarja oz. ambulanto, ki je specializirana za male živali, glodalce in plazilce (takorekoč ekzote), saj imajo tam veterinarji več izkušenj s kastracijo morskih prašičkov.
Za ceno posega povprašajte pri samem veterinarju, preden se na poseg naročite.
HrčekNa vrh
Kaj naj naredim, če se mojemu ruskemu hrčku nenehno krmežljijo oči in mu na trebuhu pri zadnjih tačkah ispada dlaka?
Če se vašemu hrčku delajo „zaspančki", jih lahko poskusite odtraniti s pomočjo vatke namočene v toplo vodo ali še bolje v tople kamilice. Rahlo sperite očke in okolico in to ponavljajte nekaj dni.
Lahko uporabite tudi posebno tekočino, ki je namenjena čiščenju področja oči (sicer pri psih in mačkah). Priporočamo Ophto Lavas, ki raztaplja krastice na področju vek in očesnih kotičkov ter zmanjšuje število
mikroorganizmov.
V kakšnem okolju živi vaš hrček? Ima na dnu kletke kak poseben nastilj? Ste v zadnjem času spremenili nastilj? Če ste mu spremenili okolje, lahko gre za neke vrste alergijsko reakcijo in mu zato odpada dlaka.
Lahko pa hrčku primanjkuje kake snovi v hrani. Lahko poskusite z dodajanjem vitaminskih kapljic Bioweyxin Multi C Mulgat ali Pervivet Nager.
Če se odpadanje dlake nadaljuje še naprej in prehaja tudi na ostali del telesa, pa le obiščite veterinarja, ki bo s temeljitim pregledom vašega hrčka lažje postavil pravilno diagnozo.
Vitaminski dodatki za želveNa vrh
Katere vitaminske dodatke naj dodajam svoji želvi?
Uporabite lahko preparat Multi-Bio Weyxin MBW kapljice. Mikro-emulzijo dajemo s hrano, mlekom ali vodo.
Priporočila za uporabo preparata: izboljšanje in vzdrževanje splošne kondicije živali; izboljšati in vzdrževati imunski sistem - povečanje odpornosti živali; v obdobju rekonvalescence; med in po antibiotični/sulfonamidni terapiji in protiparazitarni terapiji.
MBW drops pa lahko uporabite tudi pri drugih živalskih vrstah: psi, mačke, ptice, plazilci, činčile, mali glodalci, zajci…
Vitamini za ptičeNa vrh
Katere vitaminske dodatke naj uporabljam za svojega papagaja?
Pervivet vogel je posebna z vitamini kombinirana kompozicija, posebno prirejena ptičem. Zasnovana je za zauživanje s hrano proti vitaminskim primanjkljajem.
Kapljice delujejo v ptičjem organizmu s polivalentnim medsebojnim delovanjem posameznih vitaminov na raznih področjih intermediarne presnove ter s tem podpirajo mnogo fizioloških procesov.
Širok spekter delovanja teh kapljic se začenja z delovanjem vitaminov B-kompleksa, ki nastopajo kot koencimi in kofaktorji v delovanju presnove, vitamin A (mitoza, diferenciacija celic) in vitamin E (preskrba s kisikom, izmenjava snovi, zaščita celične membrane) sodelujeta pri celični presnovi, vitamin D je del presnove kalcija in fosfatov, inozitol in nikotinamid pa sodelujeta pri presnovi maščob. Biotin, nikotinamid in pantotenska kislina kot koencimi in redoks sistemi so važni deli intermediarne presnove, kjer nikotinamid posebej uravnoveša energijsko presnovo preko NAD in NADP.
Pervivet vogel ima posebej za ptiče potrebne visoke vsebnosti vitaminov E, B 12 , B 1 .
Ptiči imajo veliko potrebo po teh vitaminih, npr. pri prehranjevanju s semeni, ki so bogata z olji, raznimi žitaricami ali glistami.
Potrebo po vitaminu K ptič zadovoljuje s prehrano ali z lastnimi bakterijami prebavnega trakta, ki proizvajajo ta vitamin. Tako lahko pride do pomanjkanja le-tega pri jemanju antibiotikov, kar lahko vodi k strjevanju krvi. To se lahko prepreči z uporabo Pervivet vogel.
Posebej izdelano za specifične potrebe ptičev. To pripomore k večanju naravne odpornosti ter boljšemu splošnemu počutju vašega ptiča.