Razno o mačkah
- Mačje bolhe v stanovanju
- Preprečevanje gonjenja pri mačkah
- Muca je samo brikete
- Operacija pri starejšem mucu
- Hotel za živali
- Zapuščeni mačji mladiči
- Zvišanje moči
- Odstranjevanje nastajajočih klobčičev dlake iz prebavnega traka
Mačje bolhe v stanovanjuNa vrh
Zanima me, s katerim sredstvom se najučinkoviteje odstranijo mačje bolhe (ličinke in jajčeca) iz stanovanja.
Obstaja nekaj preparatov, ki so namenjeni prav odstranjevanju bolh, klopov in ostalih živalskih ektoparazitov v prostorih in so navadno v spreju.
Hitro uničijo bolhe in njihove razvojne oblike, klope, pršice,... Preparat deluje na principu mikroinkapsuliranja, zato se učinkovina sprošča še več mesecev, s tem pa prekine razvojni krog bolhe.
S sprejem popršimo mesta, kjer se žival zadržuje. Zadostuje za približno 100 kvadratnih metrov.
Poškropimo ležišče živali, odeje, blazine, predvsem pa kote, špranje, saj se bolhe izogibajo svetlobi in vročini. Lahko se ga uporabi tudi na preprogah, predpražnikih, oblazinjenem pohištvu. Sprej nudi 16 tedensko zaščito. Pred uporabo nujno preberite navodila.
Poskrbeti je potrebno za ustrezno higieno prostorov, živalskih ležišč ter živali same. Redno uporabljajte preparate za zaščito proti bolham in klopom.
Predvsem pa bodite vztrajni in upoštevajte navodila proizvajalcev.
Preprečevanje gonjenja pri mačkahNa vrh
Slišala sem, da se dobi posebna inekcija za preprečevanje gonjenja pri mačkah. Zanima me kako dolgo drži in približna cena.
Večina muc spolno dozori nekje okrog petega meseca starosti in takrat se tudi začne prva gonitev.
Mačke so poliestrične živali, kar pomeni, da se gonijo skozi celo leto.
Znaki gonjenja so:
- mačka postane izredno čustvena do vas ali do drugih živali, rada se podrgne ob vaše noge, pohištvo, se valja po tleh...
- ko jo pobožate, navadno spusti prednji del telesa proti tlom in visoko dvigne zadnji del telesa in rep umakne na stran
- stalno se glasno oglaša s posebnim glasom
- pogosto se umiva okrog zadnjega dela
- manjši apetit
- nekatere mačke škropijo urin po pohištvu
Ni pa nujno, da mačka kaže znake gonitve.
Gonitev traja 7 do 10 dni in, če se mačka v tem času ne spari, se lahko ponavlja na 14 do 21 dni.
Edini zanesljiv način preprečevanja neželjene brejosti je sterilizacija. Sterilizirane mačke tudi redkeje zbolijo za nekaterimi boleznimi (piometra, tumor mlečne žleze, tumor maternice, jajčnikov).
V tujini sicer obstajajo injekcije in tabletke, ki pomagajo preprečevati gonjenje, vendar pri nas niso registrirane.
Muca je samo briketeNa vrh
Moja muca(2leti in pol) je samo brikete in popolnoma nič drugega kot brikete. Ne pokuša mletega mesa, piščančjega mesa, tudi mačjih konzerv ne. Zakaj pride do tega? Bo kaj narobe?
Muce so znane po svoji izbirčnosti. Če vaša muca je le brikete in ne mara konzervirane hrane, pravzaprav ni nič narobe, le pozorni bodite na nekaj stvari.
Poskrbite, da bo muca vedno imela na voljo dovolj vode ter, da bo briketirana hrana dobre kvalitete in v ustreznih količinah.
Briketirana hrana namreč vsebuje bolj skoncentirane kalorije in vsebuje manj vode.
Pozorni bodite na količino ogljikovih hidratov v hrani, saj je v nekaterih briketih precej visoka (45% in več), kar pospešuje debelost in nagnjenost k diabetesu. Prav tako so lahko muce, ki jedo le brikete bolj nagnjene k obolenjem urinarnih poti, vendar to ni nujno in je bolj pogosto pri samčkih.
Da bo vaša muca prejela vse ustrezne vitamine (predvsem A, niacin), aminokisline (taurin) in minerale, ji občasno lahko ponudite še vitaminske kapljice ali pa pasto (Vita-pet, Calo-pet, Bezo-pet-pomaga tudi pri preprečevanju tvorjenja klobčičev dlake v prebavilih).
Operacija pri starejšem mucuNa vrh
Imam perzijskega mucka starega 18 let. Zadnji mesec je imel probleme z ušesi in sicer, najprej so mislili da gre v desnem ušesu za vnetje in v levem za garje. Po posvetu z veterinarjem je dobil ustrezna zdravila in po enem tednu se je desno uho lepo pozdravilo, levo pa ne. Iz levega ušesa je začel občasno krvaveti. Dobival je najprej kaplice za vnetje in potem še za blaženje bolečin. Po treh tednih je še vedno krvavel iz ušesa. ta teden smo ga zopet peljali k veterinarju in je bil odgovor da ima mucek tumor v ušesu. Glede na to, da je mucek že toliko star, je vprašanje, če bi sploh preživel uspešno narkozo in operacijo. Na veterini so mu predpisali kapljice za blaženje bolečin v ušesu, dokler se stanje ne bo poslabšalo.
Verjetno bi za svojega dolgoletnega prijatelja radi storili vse kar je v vaši moči. Glede na starost vašega mucka, se temeljito pogovorite z vašim veterinarjem, ki muca pozna, pozna njegovo zgodovino in lahko realno oceni trenutno stanje vašega mačkona. Veterinar, ki je muca pregledal, bo najlaže ocenil možnosti in potrebo po operaciji tumorja.
Tudi starejši muci imajo operacije. Potrebno pa je biti še posebej pazljiv in opraviti pred narkozo veliko testov. Zato se veterinarji težje odločijo za to možnost, če mucevo življenje ni v neposredni nevarnosti in žival ne trpi večjih bolečin.
Če muc nima bolečin oziroma se jih da kontrolirati s protibolečinskimi sredstvi, ki nimajo večjih stranskih učinkov, se normalno obnaša in ima apetit ter ga sam tumor ne moti, operacija njaverjetneje ni potrebna. Raje uživajte v njegovi družbi in ga ne obremenjujte z operacijo. Če pa je stanje drugačno, se še enkrat posvetujte z veterinarjem o možnostih.
Hotel za živaliNa vrh
Doma imam mucka in me zanima če obstaja kakšn hotel ali kakšna ustanova ki bi ko grem na počitnice čuval mojega mucka!
Lepo, da boste poskrbeli za vašo muco, preden odidete na dopust.
Pri nas obstaja kar nekaj hotelov za pse in muce. O večini lahko podatke najdete na internetu. Ponudba in cene so različne (cene se gibajo nekje med 10 in 15 EUR-hrana, ležišče, kletka).
Dobro je, če povprašate pri znancih in prijateljih, če vam lahko oni priporočijo kak hotel.
O hotelu najprej pridobite osnovne informacije (internet, telefonski klic) in si ga pojdite ogledat. Prepričajte se, če imajo vsa potrebna dovoljenja, če imajo živali na voljo ustrezne prostore (tudi za razgibavanje, pozorni bodite na materiale in možnosti razkuževanja le teh, vrata, ki preprečujejo pobege...), povprašajte kako so pripravljeni v primeru bolezenskih težav (imajo dogovor z veterinarjem?)...
Večina hotelov zahteva, da so živali cepljene (da se prepreči raznos kužnih bolezni), zato prej poskrbite za to in pridobite pri veterinarju ustrezen dokument o cepljenju!
Hotel pravočasno rezervirajte!
Osebju v hotelu povejte o navadah vašega mucka, o morebitnih težavah oz. zdravilih ali dieti.
Mucku pa lahko pustite tudi kaj domačega (najljubšo odejico, košaro, igračko...), da se bo lažje prilagodil na novo okolje.
Osebju pustite tudi svojo številko telefona in lahko tudi številko svojega veterinarja (če ga imate in ta vašega mucka že pozna).
Muce se ponavadi nekoliko težje prilagodijo na začasno življenje v hotelu (odvisno od posamezne muce in njihovega značaja), zato lahko za pomoč poprosite pri prijateljih in sorodnikih. Morda bi kdo lahko začasno muco vzel k sebi ali pa jo hodil obiskovat in nahranit enkrat do dvakrat na dan.
Zapuščeni mačji mladičiNa vrh
Velikokrat se zgodi, da najdemo zapuščene mačje mladičke. Kako naj jim pomagam?
Skrb za osirotele mačje mladičke je izziv, ki od vas zahteva čas in pozornost, vendar bo trud poplačan, ko se bo nebogljena kepica razvila v samostojno, zdravo žival.
Če želite pomagati zavrženi živalci, se prepričajte ali je res sirota ter obiščite veterinarja, ki bo preveril zdravje živali in določil starost.
Poskrbite, da bo živalca na toplem in suhem. Uporabite transportni boks ali pa kartonsko škatlo, v katero namestite nekaj brisač. Do tretjega tedna starosti pasji in mačji mladiči ne morejo uravnavati telesne temperature in potrebujejo umetni izvor toplote.
Za mladičke je zelo pomembno prvo materino mleko-kolostrum. To namreč vsebuje protitelesa in pomembne hranilne snovi. S tem vzdržuje imunski sistem in skrbi za odpornost mladička (zaščita pred infekcijami).
Živali mlajše od štirih tednov hranite po steklenički (lahko uporabite tudi kapalko ali injekcijsko brizgo brez igle) z mlečnimi nadomestki, ki so pripravljeni posebej za pasje in mačje mladičke. Kravje in otroško mleko nista primerna, saj ne vsebujeta dovolj vitaminov, mineralov ter energije za hitro rast mladička. Hranite ga vsake tri do štiri ure, s svežo, pogreto mešanico.
Za higieno poskrbite tako, da pred in po hranjenju nežno masirate zadek živalce z vlažno, mehko krpo ali vato, da vzpodbudite iztrebljanje, ki do tretjega tedna starosti ni samostojno.
Po četrtem tednu, ko začno rasti zobje, ponudite mladičku mesno hrano. Takrat ga tudi začnite navajati na stanovanjsko čistočo.
Pozorni bodite predvsem na mladičkovo aktivnost, apetit in težo. Zaradi hitre rasti naj prehrana vsebuje dovolj vitaminov (poskrbijo za fizično kondicijo, preprečujejo stres), energije (glukoza, trigliceridi, esencialne maščobne kisline) ter mineralov.
Svetujemo vam uporabo paste KITT BOOST.
Zvišanje močiNa vrh
Kaj nam svetujete, da dodajamo našemu mucku po preboleli bolezni, da pride malo do moči?
Tako za pse kot za mačke se v takšnih primerih lahko poslužite Calo pet paste. Uporabite jo lahko tudi za obnovitev moči po operacijah.
Calo pet je koncentrirana, energetsko polna pasta obogatena z vitamini, minerali, taurinom, ki je metabolit amino kisline cistein, ki je esencialna za mačke. Pomanjkanje taurina pri mačkah lahko vodi do poškodbe retine, kar se klinično kaže kot zmanjšana ostrina vida ter midriaza in lahko vodi tudi do končne slepote. Pomanjkanje taurina lahko povzroči tudi dilatativno kardiomiopatijo. Zaradi zelo dobrega okusa omogoča Calo pet zadostno dobavo energijskih sestavin tudi pri zelo majhnih količinah zaužite hrane. Deluje tudi kot stimulator apetita.
Odstranjevanje nastajajočih klobčičev dlake iz prebavnega trakaNa vrh
Kaj naj uporabim pri svoji mački za odstranjevanje nastajajočih klobčičev dlake iz prebavnega trakta?
Bezo-pet je pasta zasnovana na oljni podlagi. Zaradi te lastnosti pasta obda klobčiče v želodcu ali črevesju, ki zavirajo prebavne procese, z gladko povrhnjico. Ta omogoči pomikanje klobčičev v t.i. kontrakcijskih valovih skozi želodec in črevesje. Tako se zopet sprostijo prebavne poti. Bezo-pet preprečuje, da bi se dlake v želodcu strjevale v klobčiče.
Bezo-pet se uporablja za odstranjevanje nastajajočih klobčičev dlake iz prebavnega trakta, za odpravo že nastalih, ki zapirajo črevesje ali za preprečevanje nastajanja le-teh. Bezo-pet je zelo prijetnega okusa, zaradi česar ga živali rade jemljejo tudi direktno, brez dodajanja hrani.
Uporaba za preprečevanje se priporoča zlasti pri dolgodlakih (perzijskih mačkah) mačkah ter hišnih mačkah, ki teh dlak ne morejo izbljuvati po naravni poti, z zaužitjem trave.