Vedenje malih živali
Nimfa je svoje iztrebkeNa vrh
Doma imamo papagaja nimfo, ki je najdencek. Imamo jo ze 8 mesecev. Je bolj plaha in mirna papiga. Pri hrani je zelo zbircna. Ker je veliko casa na tleh kletke smo ji na tla kletke dali kupljeno seno. sedaj pa opazam da papagaj je svoj iztrebek. Ali je to povezano s senom? Zakaj to pocne? Kako jo odvaditi od tega gnusnega dejanja?
Kadar živali jedo svoje iztrebke (razen v redkih primerih in pri določenih živalskih vrstah), to navadno pomeni, da živali nekaj primanjkuje, običajno v prehrani.
Nekatere papige pa svoje iztrebke lahko jedo tudi zaradi želje po pridobivanju lastnikove pozornosti ali pa le razvijejo slabo navado, ki jim je v zabavo.
Nimfe se v naravi hranijo s pobiranjem semen in iskanjem hrane po tleh. Morda se zato vaša nimfa raje zadržuje na dnu kletke. Če je kletka žičnata, je vsekakor dobrodošlo, če ima podlogo. Seno ji ne bi smelo škoditi. Če mislite, da je vaša nimfa začela jesti svoje iztrebke šele po dodatku sena, ga lahko za nekaj časa odstranite in opazujete ali bo s svojim početjem prenehala.
Če se bo početje nadaljevalo, poskrbite za kvalitetno prehrano-različne komercialno pripravljene hrane za nimfe, dodajte tudi svežo zelenjavo in sadje, da bo prehrana raznolika. Če uvajate novo hrano, to počnite postopoma, sploh, če je nimfa zelo izbirčna.
Vaši ljubljenki lahko dodajate tudi vitaminske kapljice in ji s tem zagotovite ustrezno količino vitaminov in mineralnih snovi.
Priporočamo vitaminske kapljice Pervivet Vogel, če se vaša nimfa dolgočasi, pa ji lahko privoščite zabavo v obliki igrače Kong za papige.
Hrček vse pregrizeNa vrh
Doma imam hrčka ki vse pregrize... v kletki je pregrizel plastiko za odpiranje itd... večkrat polije tudi vodo iz tistega rorčka za vodo... kaj naj naredimo??
Hrček spada med glodalce, kar pomeni, da mu zobje stalno rastejo, zato je
potrebno poskrbeti, da mu ne zrastejo preveč.
To mu omogoči prava hrana, razni predmeti, ki so namenjeni glodanju (npr.
deblo...) oziroma mu zobe lahko skrajša veterinar.
Morda si vaš hrček pomaga krajšati zobe tako, da grize kar mu pač pride
pod zobe. To je lahko precej nevarno, če imate hrčka spuščenega v
stanovanju in ga zamikajo električni kabli.
Lahko pa je vašemu ljubljencu le dolgčas. Niste omenili v kakšnem okolju
živi.
Dandanes obstaja veliko igrač, ki so namenjene prav hrčkom. Poleg
klasičnega kolesa, so to še razni tuneli s stopničkami, hiške,... Lahko pa
si omislite še enega hrčka. Vendar bodite pazljivi, saj to lahko s seboj
prinese še večje težave (agresija).
S čim hranite hrčka? Morda mu primanjkuje kake snovi kot so vitamini ali
minerali.
V tem primeru vam priporočamo vitaminske kapljice za male živali Bioweyxin
Multi C Mulgat ali pa Pevivet nager, ki poskrbijo za uravnotežen imunski
sistem in izboljšajo počutje ter splošno kondicijo živali.
Poskrbite, da hrčku ne bo dolgčas, mu s poti umaknite vse predmete, ki bi
lahko postali njegov plen ter poskrbite za ustrezno prehrano.
Prašiček cvili med opravljanjem potrebeNa vrh
Imamo 4 mesece starega prašička. ko opravlja naš prašiček potrebo cvili. zanima nas ali je kaj narobe s tem ali je to povsem običajno. poleg sena in semen mu občasno dajemo tudi korenje in radič. iztrebki so podolgovati in trdi. drugače je prašiček zelo živahen. zanima me tudi ali je prav da mu dajemo radič in korenje. mnenja pri prodajalcih malih živali se namreč precej razlikujejo.
Normalno so iztrebki morskega prašička manjši, trši in podolgovati.
Če je prašiček živahen, normalno je, nima driske, izcedka iz nosu ali oči ali drugih bolezenskih znakov, verjetno z njim ni nič narobe.
Nekatere živali so bolj nagnjene k vokalizaciji.
Opazujte prašička med opravljanjem potrebe. Pozorni bodite na to ali samo cvili ali se tudi napenja, morda boči hrbet, dviguje zadek, kaže znake bolečine? Če prašiček pokaže znake bolezni (ni živahen, nima apetita, se ne pusti prijeti, cvili ob dotiku, ima drisko,...), pa obiščite veterinarja.
Prašička je najbolje hraniti z že vnaprej pripravljeno mešanico semen za morske prašičke, saj so tam zbrane vse hranilne snovi, ki jih potrebuje.
Če je prašiček izbirčen in stalno pušča eno vrsto semen, lahko poskusite z briketki, kjer so vse snovi stisnjene in jih prašiček ne more ločiti, tako pa dobi vse kar potrebuje. Poleg mešanice, naj ima na voljo še kvalitetno seno, travo. Dnevno dodajajte svežo zelenjavo in sadje, vendar ne pretiravajte s količinami, saj sveža hrana lahko povzroči prebavne motnje.
Prašičku se lahko dodaja vsa zelenolista zelenjava, pa tudi korenje.
Ker prašički nimajo encima, ki v telesu pomaga tvoriti vitamin C, ga je potrebno vnesti s prehrano.
Veliko vitamina C je v ohrovtu, špinači, peteršilju, zelju, papriki, radiču, brokoliju, beluših, paradižniku, grahu, pa tudi v sadju (kivi, pomaranča).
Vitamin pa lahko dodajate tudi v obliki dodatkov v hrano ali vodo .